Podczas tegorocznych Targów POLEKO wyczuwało się już jakby zgodę środowiska komunalników co do konieczności powierzenia tzw. władztwa odpadowego polskim gminom. Zaczęła się zatem debata nie o wciąż blokowane „czy”, ale wreszcie „jak” to przeprowadzić i ustawowo uregulować.
OSKZG jest porozumieniem kilkunastu związków międzygminnych z kraju, w tym ponad 300 polskich gmin w nich zrzeszonych. Daje to podstawę efektywnej wymiany informacji i dzielenia się doświadczeniem wzorcowych w skali kraju rozwiązań organizacyjnych, prawnych czy technologicznych, a także bezpośrednią możliwość sprawnego koordynowania wspólnych działań oraz wdrażania i realizacji zarówno polskiego, jak i wspólnotowego prawa w zakresie gospodarki komunalnej i ochrony środowiska.
Szeroki wachlarz działań
Współpraca samorządów postrzegana jest przez związki międzygminne zrzeszone w Stowarzyszeniu jako jedyna droga do realizacji zadań publicznych w myśl zasady, że gminy są sobie równe i nikt nie próbuje uzyskiwać partykularnych korzyści kosztem drugiego. W ten sposób związki międzygminne realizują te zadania, które z racji uwarunkowań technicznych oraz efektywności działania winny być prowadzone wspólnie. Wachlarz przedsięwzięć jest bardzo szeroki, począwszy od zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, poprz...