Od 1 stycznia 2011 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające zarządzanie jakością wody w kąpieliskach, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, implementowanymi do przepisów krajowych Ustawą z 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy Prawo wodne (DzU nr 44, poz. 253). Transponuje ona do polskiego prawa Dyrektywę 2006/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 lutego 2006 r. dotyczącą zarządzania jakością wody w kąpieliskach i uchylającą dyrektywę 76/160/EWG (Dz. Urz. L 64 z 4 marca 2006 r.).

Dyrektywa ta zupełnie zmienia dotychczasowe podejście do zagadnienia wyznaczania kąpielisk i zarządzania nimi, w tym nadzorowania jakości ich wody. Poprzednia dyrektywa skupiała się jedynie na jakości wody w kąpielisku i jej wpływie na zdrowie ludzi, a obecna wprowadza element zarządzania jakością wody w kąpielisku. W szerszym zakresie obejmuje wszelkie działania związane z szacowaniem ryzyka potencjalnych zagrożeń zdrowotnych kąpiących się, w szczególności wynikających z jakości wody niezgodnej z wymaganiami.
 
Tak było
Dotychczas w kraju nie respektowano przepisów dotyczących wyznaczania kąpielisk. Ustawa Prawo wodne oraz Ustawa z 14 marca 1985 r.o Państwowej Inspekcji Sanitarnej(t.j. DzU z 2006 r. nr 122, poz. 851, z późn. zm.) nakładały na Państwową Inspekcję Sanitarną (PIS) obowiązek nadzorowania jakości wody w kąpieliskach pod kątem ewentualnych zagrożeń zdrowotnych. Stacje sanitarno-epidemiolo...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?