Prowadzenie prawidłowej gospodarki osadami ściekowymi w oczyszczalniach ścieków komunalnych z roku na rok nabiera nowych barw, a także zmienia swój charakter. Zwrócenie dużej uwagi na charakterystykę fizykochemiczną poddanych przeróbce osadów ściekowych sprzyja ulepszeniu procesu, szczególnie w układzie procesu fermentacji metanowej.

Artykuł prof. Kazimierza Szymańskiego, dotyczący wpływu ścieków na skład osadów ściekowych, pozwala zwrócić uwagę na zawartość metali ciężkich w osadach poddanych dalszej przeróbce.
Zobowiązania Polski wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej, które zostały ujęte w „Polityce ekologicznej kraju na lata 2009-2012”, dotyczą także osadów ściekowych. Osady ściekowe omawiane są też w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami oraz w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych, choć dokumenty te regulują sprawy z tego zakresu w sposób ograniczony. Nie uwzględniono w nich wyraźnie wymagań dyrektywy 91/217/EWG, szczególnie art. 14 dotyczącego osadów ściekowych. Wprowadzony w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 7 września 2005 r. (DzU nr 186, poz. 1553, z późn. zm.) okres przejściowy dla składowania komunalnych osadów ściekowych do 1 stycznia 2013 r. powoduje, że wymóg ww. art. 14 dyrektywy 91/271/EWG, dotyczący zapewnienia bezpiecznego dla środowiska odprowadzania komunal...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?