Przystąpienie do postępowania odwoławczego
Zgodnie z art. 179 ustawy Prawo zamówień publicznych (P.z.p.) przystąpienie do postępowania odwoławczego jest jednym ze środków ochrony prawnej, z których mogą korzystać wykonawcy, jeżeli mają lub mieli interes w uzyskaniu konkretnego zamówienia publicznego oraz ponieśli lub mogli ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów tej ustawy.
Instytucja przystąpienia do postępowania odwoławczego została gruntownie zmieniona na mocy ostatniej tzw. dużej nowelizacji P.z.p., która weszła w życie 29 stycznia 2010 r. Obecnie, obok odwołania, jest ona głównym środkiem ochrony prawnej, dzięki któremu wykonawcy mogą dbać o swoje interesy w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
Należy podkreślić, że zgodnie z art. 185 ust. 6 P.z.p. wykonawca, który na wezwanie zamawiającego nie przystąpi do postępowania odwoławczego, nie może następnie korzystać ze środków ochrony prawnej wobec czynności zamawiającego, wykonanych zgodnie z wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) lub sądu, albo w przypadku gdy zamawiający w całości uwzględni zarzuty odwołania.
Warunki skutecznego przystąpienia
Zgodnie z art. 185 ust. 2 P.z.p., aby prawidłowo przystąpić do postępowania odwoławczego, należy spełnić kilka warunków. Po pierwsze, trzeba dochować terminu. Wykonawca może skutecznie przystą...