Budownictwo ekologiczne, jako jeden z elementów zrównoważonego rozwoju, musi jak najszybciej stać się powszechnie obowiązującym standardem.
Nowe normy powinny być przestrzegane przez wszystkich uczestników procesu adaptowania przestrzeni publicznej, m.in. na cele mieszkaniowe. Umożliwi to praktyczne i kompletne realizowanie inwestycji już na etapie koncepcji planistycznej oraz architektonicznej. Natomiast użytkownikom końcowym zapewni spore oszczędności, związane z niższymi kosztami eksploatacji w porównaniu z rozwiązaniami, które się powszechnie stosuje.
Takie wnioski płyną z warsztatów zorganizowanych przez Fundację Green Cross Poland.
W spotkaniu pt. „Budownictwo ekologiczne – szanse i zagrożenia dla rozwoju”, które odbyło się 12 kwietnia br. w Warszawie, wzięli udział przedstawiciele nauki, planiści, urbaniści, architekci oraz wykonawcy. Warsztaty poprowadziła Dominika Kulczyk-Lubomirska, wiceprezes i CEO Fundacji Green Cross Poland. Celem spotkania było zidentyfikowanie istniejących barier, ale także szans dla powszechnego stosowania budownictwa zrównoważonego w szeroko rozumianym interesie społecznym. W trakcie dyskusji wypracowano propozycje potencjalnych działań, które ułatwiłyby zrealizowanie inwestycji budowlanej bardziej przyjaznej środowisku w porównaniu do tych obecnych.
Warsztaty podzielono na trzy zagadnienia tematyczne: etap planistyczny, inwestorski oraz etap końcowy. Uczestnicy warsztatów zgodnie stwierdzili, że zmiana sposobu postrzegania budownictwa ekologicznego wymaga wielkiego wysiłku od wszystkich stron procesu inwestycyjnego. Edukacja ekologiczna i podnoszenie świadomości społeczeństwa to podstawowe zadania, bez których nawet najbardziej przyjazne rozwiązania technologiczne nie zostaną zaakceptowane.
Dyskusja dotyczyła również aspektów związanych m.in. z planowaniem przestrzennym (np. idea smart cities), a także świadomego kształtowania przestrzeni publicznej przez urzędników. W trakcie spotkania zwrócono uwagę na potrzebę stworzenia mechanizmów promowania i nagradzania tego typu przedsięwzięć, a także na pilne zapotrzebowanie na interdyscyplinarne podejście do zarządzania infrastrukturą – tzw. facility management. Wskazano również na konieczność wyraźnego wyliczania realnych, długoterminowych korzyści, wynikających z eksploatacji budowli ekologicznych.
Donata Kałużna
Fundacja Green Cross Poland