Przestrzeń miasta należy do jego mieszkańców. Szczególnie widać to na przykładzie terenów zieleni i przestrzeni publicznych, które służą wielu użytkownikom i są dostępne dla wszystkich. Jednakże z perspektywy władz jakość zieleni nie zawsze stanowi priorytet. Jest wiele pilnych i ważnych inwestycji, a odnowę parków i skwerów zostawia się „na lepsze czasy...”.
 
Coraz częściej jednak mieszkańcy próbują zwrócić uwagę na problem zaniedbanej zieleni. Wykorzystanie tej obywatelskiej aktywności może przynieść wiele korzyści. Sposobem na włączenie mieszkańców w proces decydowania o wspólnej przestrzeni są m.in., konsultacje społeczne.
 
Co może podlegać konsultacjom?
Hasła konsultacji społecznych i partycypacji społecznej są w Polsce znane. Najczęściej spotykamy się z nimi podczas powstawania dokumentów planistycznych – planów zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań oraz kierunków zagospodarowania przestrzennego itp. Słyszymy też czasem o gwałtownych konsultacjach społecznych, kiedy dotyczą one przebiegu nowych dróg i autostrad. Pełny wachlarz zastosowań partycypacji społecznej jest jednak znacznie szerszy. Konsultacjom poddać można m.in. dokumenty planistyczne, wizje rozwoju miasta, programy rewitalizacji dzielnic i fragment...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?