Konwencja rtęciowa a polski przemysł
Do 2013 r. będą trwały negocjacje dotyczące światowej konwencji rtęciowej. Konwencja lub dodatkowe dobrowolne zobowiązanie krajów UE może uderzyć w polską energetykę. Jednak nasz kraj może wystąpić z kontrpropozycją: zakazem stosowania amalgamatu dentystycznego.
Emisja metali ciężkich do powietrza jest przedmiotem dyrektyw europejskich oraz konwencji międzynarodowych, w tym m.in. protokołu do konwencji LRTAP. Jednym z toksycznych metali ciężkich wprowadzanych przez człowieka do środowiska jest rtęć. Jednak ze względu na swoją wysoką lotność nie stanowi ona jedynie zanieczyszczenia o znaczeniu regionalnym, tak jak SO2, NOx, kadm czy ołów.
Czas przebywania gazowej rtęci elementarnej (GEM) w atmosferze (do 18 miesięcy1) sytuuje ją w gronie zanieczyszczeń globalnych. Emisja SO2 ze spalania węgla w Chinach wpływa głównie na zakwaszenie środowiska w Azji Wschodniej. Rtęć z tego samego źródła może już być zdeponowana na drugim końcu świata, np. w arktycznych rejonach Europy. Ze światowej antropogenicznej emisji rtęci rzędu 2 tys. t2, do 200 t osiada w Arktyce. Tak duża depozycja w jednym regionie jest efektem specyficznych warunków pogodowych, czyli tzw. mercury depletion events (MDE).
Głównym problemem zanieczyszczenia rtęcią jest jej bioakumulacja i negatywne oddziaływanie na populacje ludzkie spożywające duże ilości ryb i...