Gospodarka odpadami ulega dynamicznemu rozwojowi. Dotyczy to strategicznego podejścia do zagospodarowania odpadów, opracowania i wdrażania technologii ich przetwarzania oraz zmian legislacyjnych. W wielu miejscach realizowane są dobre, sprawdzone rozwiązania, wdrażane są również nowe, obiecujące techniki zagospodarowania wytworzonych odpadów oraz metody ograniczania ich produkcji. Nie brakuje jednak pomysłów o niskich walorach użytkowych oraz wysokim ryzyku środowiskowym i ekonomicznym.
Obserwuje się transfer technologii z krajów uprzemysłowionych do państw rozwijających się. Zdarza się jednak, że sprzedawane technologie są już przestarzałe i niedostosowane do lokalnych warunków kraju rozwijającego się. Inwestorzy powinni zatem nabyć umiejętność dokonywania wyboru technologii właściwej, o największej przydatności do warunków lokalnych, dających najwyższe gwarancje sukcesu ekonomicznego i środowiskowego, które będą jednocześnie akceptowane przez społeczeństwo.
Konieczna jest zatem profesjonalna weryfikacja proponowanych rozwiązań, obejmująca przyszły postęp techniczny w dziedzinie gospodarki odpadami. Jednym z czynników decydujących o powodzeniu prowadzonych działań jest wymiana informacji. Służą temu m.in. wszelkiego rodzaju konferencje, sympozja czy warsztaty. Z założenia celem tego typu imprez jest wymiana pomysłów i doświadczeń, przedstawienie własnyc...