Wrześniowy Zjazd Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast w Kołobrzegu był pierwszym tak dużym spotkaniem tego stowarzyszenia, zorganizowanym po nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nic dziwnego, że problematyka ta zdominowała tematy rozmów i dyskusji oraz wystąpienia prelegentów.
Te ostatnie, zgodnie z zamierzeniem organizatorów, sprofilowane były na próbę udzielenia odpowiedzi na pytania o ekonomikę przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska przed odpadami oraz kosztów funkcjonowania zarówno całego systemu, jak i firm w nim działających. Zbliżające się zmiany mogą wstrząsnąć całym rynkiem usług komunalnych z zakresu odbioru, transportu i unieszkodliwianiem odpadów komunalnych. Szefowie firm starają się polemizować ze stwierdzeniem płynącym z Ministerstwa Środowiska, że teraz będzie taniej, gdyż konkurencja wymusi niższe ceny i wysoki poziom usług. Tak jakby ponoszone wydatki inwestycyjne (choćby na budowę zakładów utylizacji) czy potrzeba głębszej segregacji „u źródła” nie były powiązane z kosztami dla mieszkańców…
Konkludując głosy z dyskusji – jeśli gospodarka odpadami nie ma zaczynać się i kończyć na „dziurze w ziemi”, to dotychczasowy poziom cen za odbiór odpadów nie może być niższy niż dziś (przy założeniu, że będą to usługi rzetelnie wykonywane, kon...