Cywilizacja oraz intensywny postęp technologii w ostatnich latach mają znaczący wpływ na stan środowiska, w którym żyjemy. Hałas i związane z nim wibracje zaliczane są do czynników zanieczyszczających środowisko. Organizm człowieka jest bardzo wrażliwy na podwyższony poziom dźwięku. Szkodliwość działania hałasu objawia się m.in. zmęczeniem, trudnościami w koncentracji, drażliwością, bólem i zawrotami głowy, czasowym lub trwałym uszkodzeniem słuchu itp.
Klimat akustyczny w środowisku, określany jako zespół zjawisk akustycznych występujących na danym terenie, kształtowany jest on głównie przez obiekty przemysłowe oraz ruch drogowy, kolejowy i lotniczy.
Decydujący wpływ na poziom niepożądanych dźwięków na obszarach miast ma intensywny rozwój motoryzacji. Szczególną rolę odgrywa wzrost natężenia ruchu lokalnego i tranzytowego, udział pojazdów hałaśliwych (samochody ciężkie i motocykle) w ogólnej strukturze ruchu oraz prędkość potoku pojazdów. Bardzo istotny wpływ na wielkość emitowanego hałasu w warunkach miejskich ma przy tym płynność ruchu (zatrzymania i starty pojazdów), styl jazdy oraz wiele innych czynników.
Organizacja ruchu
Aby nie zwiększać poziomu hałasu drogowego emitowanego przez pojazd, należy zapewnić mu w miarę możliwości płynny przejazd przez obciążone arterie komunikacyjne. Emisja hałasu w p...