Pojęcie „zieleń miejska” ma bardzo szerokie znaczenie. Odnosi się do obiektów
o odmiennych cechach przyrodniczych, różnych obszarów i form. Podlega klasyfikacji wg takich czynników jak powierzchnia, sposób zagospodarowania i przeznaczenia, walory historyczne czy status społeczny. Jednak bez względu na to, jaką formę przybiera, od zieleni wymaga się, by służyła człowiekowi i z nim współgrała.
Profesor Adam Wodziczko pisał: „Zieleń w mieście to nie luksus, ani tylko ozdoba, ani też korzystny czynnik higieniczny, ale konieczność życiowa, jak słońce, powietrze i woda, integralny składnik organizmu miejskiego, bez którego ludność wyrodnieje na ciele i duszy”. Słowa te bez wątpienia oddają to, jakie znaczenie ma zieleń w życiu człowieka. Pokazują, iż jest ona jednym z podstawowych czynników kształtujących jego środowisko w warunkach miejskich.
 
Poprawić estetykę miasta
Rozwój zieleni w przypadku Poznania i innych polskich metropolii przypadł na pierwszą połowę XIX w. Należy tu wspomnieć o Towarzystwie dla Upiększania Miasta, które wyszło z inicjatywą zazieleniania, skutkiem czego było obsadzenie ważniejszych ulic i placów w śródmieściu Poznania. Towarzystwo pragnęło poprawić walory estetyczne miasta. Zieleń miała stać się elementem dekoracyjnym, uzupełniającym istniejący krajobraz ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?