Polski ustawodawca przewidział bardzo szeroki katalog przesłanek negatywnych, odmownych do wydania tzw. pozwolenia emisyjnego.
Ich analiza prowadzi do wniosku, że są one określone w sposób bardzo nieprecyzyjny, co może powodować wątpliwości w praktyce.
Zgodnie z art. 180 ustawy Prawo ochrony środowiska, eksploatacja instalacji powodująca: wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi i wytwarzanie odpadów jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, jeżeli jest ono wymagane.
Artykuł 180 w istocie rzeczy zawiera trzy przesłanki wymogu posiadania pozwolenia emisyjnego. Po pierwsze, są one związane z eksploatacją instalacji. Po wtóre, eksploatacja musi powodować jeden z trzech rodzajów emisji. Po trzecie, pozwolenie takie musi być „wymagane” na podstawie przepisu prawa powszechnie obowiązującego. Nie każda jednak eksploatacja instalacji pociąga za sobą obowiązek uzyskania pozwolenia emisyjnego. Taki wymóg musi płynąć z przepisów prawa powszechnie obowiązującego.
 
Kiedy pozwolenie jest wymagane
W zakresie wprowadzania do powietrza gazów lub pyłów z instalacji ustawodawca przyjmuje jako regułę, że pozwolenie jest wymagane (art. 220 ust. 1 ustawy - Prawo ochrony środowiska). Wyjątkiem mają być sytuacje, w których brakuje t...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?