Walne Zgromadzenie członków Krajowej Izby Gospodarki Odpadami odbyło się 22 czerwca br. w Krynicy-Zdroju. Zgromadzenie obdarzyło zaufaniem obecny Zarząd i przyjęło sprawozdanie merytoryczne i finansowe za rok 2011, jednogłośnie udzielając Zarządowi absolutorium.
Spotkaniu temu towarzyszyła konferencja pt. „Gospodarka odpadami w Polsce – wyzwania nowego systemu”, zorganizowana przez Izbę we współpracy ze spółką NOVA z Nowego Sącza oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej z Tarnowa. W spotkaniu wzięło udział ok. 100 osób z kraju i z zagranicy. Po raz kolejny dyskutowano nad nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Otwarcia konferencji dokonał Tomasz Uciński, prezes KIGO. Na początku przekazał on życzenia owocnych obrad od Stanisława Gawłowskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, oraz od posła Tadeusza Arkita, przewodniczącego sejmowej Komisji do spraw Projektu Ustawy o Odpadach. Prezes Uciński w swoim wystąpieniu podkreślił, że w kraju potrzebne są dalsze zmiany legislacyjne, zmierzające w kierunku zapewnienia samorządom odpowiednich narzędzi do tworzenia zintegrowanego systemu gospodarki odpadami w nowym systemie. W jego opinii, gminy nade wszystko powinny zachować szersze kompetencje do samodzielnego podejmowania decyzji w tym sektorze gospodarki.
Następnie głos zabrał gość honorowy konferencji – Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa. Odniósł się on do nowelizacji ustawy „czystościowej”, podkreślając pozytywny wpływ tej regulacji na środowisko i rozwój usług w tej dziedzinie gospodarki. Natomiast Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza przedstawił realizowane od kilku lat w zarządzanym przez niego mieście kompleksowe działania związane z gospodarką odpadami.
Prawo, praktyka i technologie
Pierwszy panel konferencji dotyczył aspektów prawnych i organizacyjnych, związanych z nowym systemem gospodarki odpadami. Wystąpienie mec. Piotra Hossy, radcy prawnego KIGO, przybliżyło zebranym stan prac legislacyjnych nad aktami normatywnymi do znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zaś wykład Sabiny Kowalskiej, niezależnego eksperta gospodarki odpadami, wskazywał praktyczne aspekty wdrażania nowego systemu w gminach. Ponaddwugodzinny referat, odbywający się w formie burzliwej dyskusji przedstawicieli samorządów i przedsiębiorstw gospodarki odpadami, oprócz zagadnień dotyczących obowiązków gmin w nowym systemie, zawierał także propozycje modeli postępowania w nowej rzeczywistości prawnej, w zależności od uwarunkowań strukturalnych i technologicznych w gminach.
Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się prezentacja Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Małopolskiego, której dokonał Wojciech Kozak, wicemarszałek woj. małopolskiego. Natomiast Luk Palmen, prezes InnoCo Team, przedstawił zagadnienia dotyczące tworzenia ponadregionalnych i branżowych porozumień kooperacyjnych – klastrów oraz korzyści płynące dla przedsiębiorstw z tego typu współpracy. Nie zabrakło też informacji na temat możliwości dofinansowania zadań z gospodarki odpadami ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Przybliżył je uczestnikom Robert Bażela, kierownik zespołu weryfikacji, analiz i nadzoru w tej instytucji.
Na konferencji zaprezentowano także nowe technologie i rozwiązania, dedykowane gospodarce odpadami w naszym kraju. Firma Agrex-Eco pokazała maszyny i technologie firmy KOMPTECH w instalacji MBP na przykładzie Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach. Spółka Bergerat Monnoyeur swoje wystąpienie poświęciła skutecznym metodom postępowania z odpadami komunalnymi na składowiskach, zaś Nord Partner przedstawił rolę brokera na trudnym rynku ubezpieczeń. Prezentacja firmy Macrologic obejmowała ofertę oprogramowania Xpertis Controlling jako wsparcie w zarządzaniu rentownością firmy. Odbył się także pokaz sprzętu firmy Caterpillar.
Drugiego dnia konferencji mec. Jędrzej Klatka (Kancelaria Prawna Klatka i Partnerzy) przedstawił zebranym wpływ wojewódzkich planów gospodarki odpadami na organizację przetargów w tym obszarze. Poruszył także zagadnienia dotyczące Prawa zamówień publicznych w nowym systemie. Na konferencji nie zabrakło również prezentacji firm współgospodarzy spotkania, które przedstawili Wiesław Kuldanek z MPGK w Tarnowie oraz Józef Ciuła ze spółki NOVA.
Honorowy patronat nad konferencją objęli Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego, Ryszard Ścigała, prezydent Tarnowa, Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza, Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju, a także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Unia Metropolii Polskich oraz Związek Powiatów Polskich. Patronat medialny sprawował „Przegląd Komunalny”.
Umacniać rolę samorządów
Popołudnie w całości poświęcone było Walnemu Zgromadzeniu KIGO, w trakcie którego T. Uciński wielokrotnie podkreślał konieczność dalszych intensywnych prac nad umacnianiem w gospodarce odpadami roli samorządów i podmiotów wewnętrznych, zgodnie z praktyką, ustawodawstwem i orzecznictwem Unii Europejskiej. Izba będzie je realizowała poprzez zintensyfikowanie współpracy z organizacjami samorządowymi i ewentualne członkostwo w Municipal Waste Europe. Konieczna jest także dalsza współpraca w celu zmiany zapisów rozporządzeń towarzyszących ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na przykładzie rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych prezes zaakcentował, że wprowadzane w Polsce rozwiązania są zbyt kosztowne. – Za bardzo skupiamy się na technologiach, a nie precyzujemy parametrów, jakie powinien spełniać odpad wytworzony w procesie MBP. Zapominamy także o istniejącej już infrastrukturze, a przede wszystkim o kondycji finansowej naszych mieszkańców i firm – mówił prezes Uciński. Kończąc, podziękował wszystkim za tak liczne przybycie na doroczne spotkanie Izby i życzył zebranym siły i wytrwałości w pracy w nowym systemie gospodarki odpadami.
Ewa Rakowska
Krajowa Izba Gospodarki Odpadami
Tytuł i śródtytuły od redakcji