Racjonalne zarządzanie przedsiębiorstwami budowlanymi, przyjazne środowisku materiały i technologie, a także rola edukacji w przekształcaniu tradycyjnego budownictwa w bardziej przyjazne środowisku, to tylko niektóre tematy podejmowane pod koniec września br. w Częstochowie.
 
Odbyła się tam czwarta edycja Międzynarodowej Konferencji na temat „Współczesnych problemów architektury i budownictwa”, którą tym razem poświęcono problematyce zrównoważonego budownictwa przyszłości. Spotkanie zorganizował Wydział Zarządzania i Wydział Budownictwa Politechniki Częstochowskiej, przy współpracy z Yerevan State University of Architecture and Construction (Armenia) oraz Beijing University of Civil Engineering and Architecture (Chiny). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele uczelni, instytutów naukowych, biur badawczych, pracowni projektowych, firm produkcyjnych oraz przedsiębiorstw budowlanych z czternastu krajów: Armenii, Chin, Rosji, Czech, Gruzji, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Węgier, USA, Rumunii i Polski.
 
Konferencja stanowiła inspirację do rozważań na wielu płaszczyznach, obejmujących problemy zrównoważonego budownictwa. Stwierdzono m.in., że stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju w budownictwie może zapewnić stałe polepszenie warunków życia ludzkości, większe bezpieczeństwo energetyczne oraz poprawę stanu środowiska naturalnego. Rozwiązywanie problemów budownictwa zrównoważonego zdecydowanie ma charakter globalny, a z tego wynika potrzeba kontynuowania i rozwijania kontaktów oraz wymiany doświadczeń między instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami budowlanymi. Postęp w rozwoju i wdrażaniu zasad zrównoważonego budownictwa jest zróżnicowany na całym świecie. W dużej mierze zależy on od efektywnego wykorzystania osiągnięć z zakresu zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego zarządzania, w tym zarządzania środowiskowego. W trakcie konferencji podkreślono potrzebę realizowania procesów edukacyjnych w zakresie zrównoważonego rozwoju na poziomie szkolnictwa wyższego oraz rozszerzania kontaktów między uczelniami różnych krajów. Wskazane jest też całościowe, systemowe podejście do problemów zrównoważonego budownictwa. Chodzi nie tylko o same obiekty budowlane, ale także o zrównoważone funkcjonowanie podmiotów gospodarczych, mających swój udział w projektowaniu oraz realizacji faz przedprodukcyjnych i produkcyjnych procesu budowlanego. Jednocześnie należy uwzględniać nie tylko aspekty ekologiczne, ale również społeczne.
Zrównoważony rozwój budownictwa okazuje się tematem rozwojowym, a to rodzi potrzebę rozszerzenia kontaktów naukowych i zrównoważenia potencjału twórczego poprzez tworzenie wspólnych grup badawczych, konsorcjów i klastrów.
 

dr inż. Adam Ujma, dr inż. Piotr Tomski, Politechnika Częstochowska