Rynek odnawianych źródeł energii (OZE) z niecierpliwością oczekuje wejścia w życie ustawy o odnawialnych źródłach energii. Obowiązek ten wynika z konieczności implementowania do polskiego prawodawstwa Dyrektywy 2009/28/WE z 23 kwietnia 2009 r. Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Kolejne miesiące to następne opóźnienia. Ustawodawca pracuje nad odpowiednimi zapisami w projekcie ustawy, branża OZE czeka i zgłasza kolejne uwagi, a właściwe instytucje starają się opracować optymalne instrumenty finansowe. Takie są fakty. Warto zadać sobie pytanie, jak na tym tle prezentuje się edukacja?
 
Dialog i edukacja

Green Cross Poland, organizacja będąca platformą dialogu pomiędzy różnymi interesariuszami, wychodzi z założenia, że właśnie edukacja, obok aspektów prawnych czy finansowych, jest istotnym czynnikiem rozwoju rynku energii odnawialnej. Polski oddział międzynarodowej organizacji Zielonego Krzyża chce umożliwić administracji samorządowej, lokalnym społecznościom oraz przedsiębiorcom nawiązanie merytorycznej współpracy, popartej fachowym szkoleniem. – Ograniczona wiedza na temat inwestycji w odnawialne źródła energii wśród przedstawicieli samorządu gmin rodzi obawy przed budową nieznanych instalacji na terenach zamieszkałych, a w konsekwencji stanowi hamulec inwestycji i rozwoju branży OZE. Edukacja jest więc niezwykle istotna, szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę założenia pakietu klimatyczno-energetycznego, zgodnie z którym Polska do 2020 r. musi wykazywać się produkcją energii z OZE na poziomie 15% – komentuje prof. Andrzej Mizgajski, prezes Green Cross Poland. Możliwości rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce są bardzo duże, lecz postęp w tej dziedzinie jest zdecydowanie niedostateczny. Warto

zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Za jeden z podstawowych czynników hamujących uważa się niski poziom wiedzy społeczeństw lokalnych, skutkujący obawami przed nieznanymi inwestycjami. Znane są też przypadki nietrafnie zlokalizowanych wiatrowni, czy zastosowania złych rozwiązań technologicznych w biogazowniach, co skutkuje generalizowaniem uprzedzeń. Nie ulega zatem wątpliwości, że kluczem do poprawy sytuacji jest edukacja. Tworząc projekt edukacyjny skierowany do przedstawicieli urzędów gmin, Green Cross Poland pragnie przyczynić się do rozwijania ich kompetencji, a przez to do usprawnienia relacji pomiędzy administracją lokalną a inwestującymi w energetykę odnawialną. Taka inicjatywa wpisuje się w główny nurt działania organizacji, polegający na kształtowaniu płaszczyzn konstruktywnego i wzajemnie korzystnego dialogu na temat środowiska naturalnego człowieka między

przedsiębiorcami, przedstawicielami władzy, naukowcami i społeczeństwem. W ramach tematycznej platformy edukacyjnej dostarczana jest rzetelna wiedza, która pozwoli społecznościom lokalnym odróżniać rzeczywistą skalę możliwych problemów środowiskowych od przepowiedni bez pokrycia. Ponadto administracja gmin powinna poznać aktualny stan techniki, co umożliwi jej skuteczne przeciwdziałanie zdarzającym się próbom wprowadzania technologii przestarzałych, o nieuzasadnionej skali uciążliwości dla otoczenia.

Nowa forma szkolenia

Green Communities, czyli internetowa platforma edukacyjna dla gmin, to bezpłatny, przygotowany przez specjalistów cykl szkoleń na temat odnawialnych źródeł energii (OZE). Docelowo platforma będzie również stanowiła bazę wiedzy dla inwestorów, którzy szukają przyjaznego miejsca na prowadzenie inwestycji. Udział w szkoleniu dla przedstawicieli urzędów gmin jest bezpłatny. Cel programu stanowi zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej gmin, m.in. przez edukację i przyznawanie certyfikatu „Gmina przyjazna zielonej energii”. Program powstał w oparciu o przekonanie, że pogłębienie wiedzy merytorycznej w środowisku samorządu gmin nt. uwarunkowań tworzenia i funkcjonowania instalacji energetyki odnawialnej jest kluczem do rozwoju tego sektora w Polsce. Duże znaczenie dla właściwego ukierunkowania projektu ma współpraca z branżową izbą gospodarczą energetyki odnawialnej oraz stowarzyszeniem gmin zainteresowanych rozwijaniem tej energii odnawialnej. Daje to możliwość uwzględnienia w programie merytorycznym perspektywy zarówno inwestorów, jak i reprezentantów społeczności lokalnych, czyli dwóch głównych partnerów, niezbędnych do rozwoju tej branży w Polsce. Zainteresowanie projektem ze strony Ministerstwa Środowiska dowodzi, że administracja centralna dostrzega wagę problemu, a dotychczasowe działania nie są oceniane jako dostatecznie skuteczne.

Tematyka, która zostanie poruszona podczas całego cyklu szkoleń, dotyczy najważniejszych aspektów związanych z realizowaną inwestycją w zakresie OZE.

Wszystkie tematy szkolenia zostały opracowane przez ekspertów. Inicjatywę Green Communities zainaugurowano na początku lutego br. Zainteresowanie projektem wśród pracowników gmin jest ogromne. Wkrótce przyjmowane będą zapisy do kolejnej edycji, która rozpocznie się pod koniec kwietnia 2013 r.

www.greencommunities.pl