Nowy Kodeks budowlany
Mija już rok od chwili, gdy rozpoczęto prace nad nową ustawą. Prawo budowlane ma zastąpić Kodeks budowlany, a już sama nazwa wskazuje na to, że ustawodawca nie zamierza poprawiać starego, ale chce tworzyć nową jakość. Branża wod-kan, traktowana dotąd po macoszemu, na tę inicjatywę czeka z nadzieją, jednak nie kryje swych obaw.
Już pierwsze sygnały związane z pracami nad nową ustawą zostały potraktowane przez branżę nadzwyczaj poważnie. Izba Gospodarcza ?Wodociągi Polskie? w ślad za zapytaniem ministerstwa rozpoczęła rzadko podejmowane działania ? poprosiła wszystkich członków Izby (a nie jak zazwyczaj tylko członków zespołów doradczych) o wnoszenie uwag i zgłaszanie przypadków utrudnień w realizacji inwestycji i eksploatacji urządzeń, spowodowanych przez obowiązujące dotąd przepisy. Zebrano szereg postulatów, które po weryfikacji i unifikacji zostały przekazane ustawodawcy. Przełożyło się to na zaproszenie przedstawicieli Izby na spotkanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego pod przewodnictwem prof. dr. hab. Zygmunta Niewiadomskiego, które odbyło się 6 lutego br. w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Główne postulaty zgłaszane w imieniu branży przez Izbę dotyczą dwóch sfer: pierwsza to zaniechania ? z lat poprzednich ? w stosunku do naszej branży, a druga to specyfika techniczna sektora ? operujemy zazwyczaj na terenach zurbanizowanych, a nasze instalacje podziemne mają średnice wielokrotnie większe w po...