Z jednym z najbardziej znanych brytyjskich architektów krajobrazu, pisarzem i publicystą, Noelem Kingsburym, tegorocznym gościem Dnia Architekta Krajobrazu podczas wystawy ?Zieleń to Życie?, o naturalistycznych założeniach, podejściu do zieleni w przestrzeni miejskiej, ekologicznym stosunku do świata oraz o ludziach, którzy potrafią inspirować, rozmawia Hanna Bauta.

 

 

W jakim kierunku powinna ewoluować zieleń miejska?

Z przeszłości powinniśmy zatrzymać rośliny i architekturę. Jednak zielone ściany i dachy oraz cała technologia zmienia się. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że obszary miejskie mają sporo wad, jeśli chodzi o ochronę środowiska, i wymagają rozwiązania wielu problemów. Istnieją sposoby na to, aby wykorzystać zieleń do poprawy sytuacji, powinniśmy więc zrobić więcej, aby bardziej zintegrować rośliny i architekturę. Zielone dachy mogą przyczynić się do zrównoważonego rozwoju, a drenaże i fitoremediacja przyczyniają się do prawidłowego zarządzania wodami czy redukcji zanieczyszczeń w miastach. Architekci, architekci krajobrazu i ogrodnicy wspólnie powinni opracowywać te zielone rozwiązania.

 

Nad czym obecnie Pan pracuje?

Większość czasu poświęcam badaniom i pisaniu. Aktualnie moja praca polega przede wszystkim na sprawdzaniu, co stanie się, jeśli połączymy dwie grupy roślin, które wcześniej do...