Kontrola w ochronie środowiska
Przepisy ochrony środowiska przewidują całą gamę instytucji, które mogą przeprowadzać kontrole firm, gospodarstw domowych, a nawet urzędów. W obszarze ochrony środowiska, oprócz takich podmiotów, jak stacje sanitarno-epidemiologiczne czy wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska (WIOŚ) ? których inspekcje wydają się oczywiste ? uprawnienia kontrolne posiadają też jednostki samorządu terytorialnego (JST). Niestety, wiele z nich nie prowadzi w tym zakresie żadnych działań.
Organami kontrolnymi mogą być wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek województwa. Ich uprawnienia w tym obszarze wynikają głównie z art. 379 Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. DzU z 2008 r. nr 25, poz. 150, z późn. zm. ? P.o.ś.). Z treści tego przepisu wynika, że każdy z tych organów kontroluje zadania, które należą do jego właściwości. Wójt jest także organem kontrolnym w myśl art. 9u Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. DzU z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.).
Kogo i co kontrolować?
Kontrola w obszarze ochrony środowiska kojarzy się głównie ze sprawdzaniem działań przedsiębiorców. Jednak w myśl przywołanego art. 379 P.o.ś. skontrolować można każdego, kto posiada pozwolenie wydane w oparciu o przepisy ochrony środowiska, nawet jeśli jest to osoba prywatna. Można to potraktować jeszcze szerzej i rozciągnąć te uprawnienia do sprawdzania wszystkich podmiotów, ...