Do 2020 r. kraje członkowskie Unii Europejskiej powinny osiągnąć 20-procentowy udział energii odnawialnej w ostatecznym zużyciu energii. Zarówno konieczność dostosowania się do tych wytycznych, jak i sukcesy zrealizowanych projektów, pojawianie się atrakcyjnych źródeł dofinansowania czy pozytywne doświadczenia krajów bardziej rozwiniętych pod względem wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) sprawiają, że coraz więcej podmiotów stara się pogłębić swoją wiedzę w zakresie fotowoltaiki. Wzorowym przykładem inwestycji w ten rodzaj energii odnawialnej i liderem ? jeśli chodzi o zainstalowaną moc ogniw ? są Niemcy.

W dniach 13-14 czerwca br. odbył się wyjazd studyjny do parku solarnego na zrekultywowanym składowisku odpadów komunalnych w Bautzen-Nadelwitz. Jego organizatorami były firmy DS Consulting z Gdańska i proGEO z Wrocławia, których eksperci omówili m.in. aktualne podstawy prawne, proces przygotowania inwestycji i spodziewaną efektywność finansową farm słonecznych. Uczestnicy ? wśród których dominowali przedstawiciele polskich przedsiębiorstw komunalnych, w tym operatorzy składowisk odpadów ? mieli okazję zapoznać się z praktycznymi aspektami wszystkich etapów projektu fotowoltaicznego: przygotowawczego, realizacyjnego i eksploatacyjnego.

Bautzen-Nadelwitz jest doskonałym przykładem wykorzystania zrekultywowanego składowiska do produkcji prądu. Energię pozyskuje się tu zarówno z wybudowanej farmy fotowoltaicznej, posiadającej ok. 1 MWp (mocy szczytowej), wystarczającej do zapewnienia prądu 400 gospodarstwom domowym, jak i z elektrowni, w której paliwem jest gaz składowiskowy. Gospodarze z firmy CWH Ingenieurgesellschaft podkreślali, że część fotowoltaiczna przedsięwzięcia była pionierskim w warunkach niemieckich rozwiązaniem, które pozytywnie zweryfikowało zasadność wykorzystania na potrzeby farm słonecznych trudnego terenu, jakim jest zamknięte składowisko. Wdrożenie inwestycji i eksploatacja parku solarnego skutkowały powstaniem instrukcji instalacji, standardów i norm związanych np. z badaniami stabilności podłoża, zapewnieniem optymalnego poziomu nawodnienia, ograniczeniem erozji czy z parametrami systemów posadowienia ogniw. Rozwiązania te są stosowane obecnie w nowo projektowanych inwestycjach.

Za najistotniejsze argumenty przemawiające za lokalizacją farm fotowoltaicznych na składowiskach uznaje się m.in. niski koszt pozyskania terenu (np. dzierżawy) i nachylenie zboczy, co zwiększa efektywność inwestycji. Wydaje się, że właśnie aspekt finansowy ma główny wpływ na decyzję o realizacji na takim terenie farmy solarnej. Dzięki preferencyjnym formom wsparcia zakupu i instalacji OZE (dotacje, pożyczki) oraz przy przewidywaniach wzrostu cen energii inwestycje w fotowoltaikę charakteryzują się relatywnie wysokimi stopami zwrotu.

Polscy inwestorzy oczekują również na ostateczną formułę ustawy o OZE, której zapisy będą stanowić podstawę dla planowania przedsięwzięć w ramach OZE, w tym związanych z fotowoltaiką.

(gt, aa)

Tytuł od redakcji