Dla Komisji ds. wody pitnej EUREAU najważniejsza jest obecnie rewizja dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Wersja robocza aneksów do tej dyrektywy ma powstać w listopadzie br. Istotne są także problemy związane z pojawiającymi się w surowej wodzie farmaceutykami, wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej ? szczególnie w kontekście ochrony wód głębinowych ? oraz z gazem łupkowym. Śledzenia wymagają też prace dotyczące biocydów, pestycydów oraz hodowli roślin energetycznych i materiałów kontaktujących się z wodą pitną.

Michele Rivasi, poseł Parlamentu Europejskiego, prezentowała na jego posiedzeniu opinię dotyczącą problematyki zawartości substancji radioaktywnych w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Propozycji poprawek do dyrektywy w sprawie jakości wody było wiele. Dla trytu, całkowitej dawki jonizującej i radonu przegłosowano bardziej zaostrzone normy niż te, które zaproponowały Europejska Wspólnota Energii Atomowej oraz Komisja Europejska. Jednak ostre limity, określone przez Parlament Europejski (PE), mogą być problematyczne w realizacji i kosztowne (pojedyncze badanie kosztuje co najmniej 100 euro). Przyjęcie nowej dyrektywy planuje się jeszcze podczas prezydencji irlandzkiej.

EUREAU ma również status obserwatora w inicjatywie TAPES, polegającej na wymianie doświadczeń związanych z substancjami szczególnie szkodliwymi, które pojawiają się w wodzie. Federacja może zarówno zgłaszać uwagi do p...