Już po raz ósmy naukowcy, pracownicy administracji, służb ochrony środowiska i studenci spotkali się na Konferencji Naukowo-Technicznej pt. ?Ochrona i rekultywacja jezior?, która odbywa się cyklicznie od 33 lat. Tym razem organizatorzy ? Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych w Toruniu, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne ? zaprosili uczestników do Przysieku k. Torunia. Podczas trzydniowego (6-8 czerwca br.), kameralnego wydarzenia tematy stricte prawne przeplatały się z wiedzą administracyjną i naukową.

Uczestnicy chłonęli wiedzę podczas dwóch dni referatowych, przedzielonych sesją terenową odbywającą się nad jeziorem, na którym prowadzone są zabiegi rekultywacyjne. Równie cenne jak wygłoszone prezentacje były sesje dyskusyjne, czasem burzliwe, ale zawsze prowadzone zgodnie z zasadą ?nieuprzedzonego dociekania?.

Prace zawarte w monograficznym opracowaniu wskazują na wyraźną ewolucję, zaawansowanie podejmowanych problemów i profesjonalność w podejściu do ich rozwiązywania. Wśród prac udało się wyróżnić wyraźne grupy tematyczne, dotyczące szeroko rozumianej rekultywacji ekosystemów wodnych i ich zlewni. Należą do nich diagnostyka stanu ekosystemu wodnego bądź jego zlewni, efekty zastosowania jednej lub kilku metod rekultywacji, zasady przygotowania i tworzenia projektu rekultywacji, monitoring efektów oraz sposoby rekultywacji. Po raz pierwszy pojawiły się prezentacje dotyczące świadczeń ekosystemu wodnego (ecosystem services), ich ekonomicznej wyceny i godzenia często sprzecznych interesów różnych użytkowników. Wzorem poprzednich edycji Konferencji również w tym roku prezentowano referaty odnoszące się do zgodności omawianych badań z wymogami Unii Europejskiej. Teraz była to merytoryczna i krytyczna analiza niektórych wymogów.

Skala i zakres problemów były bardzo zróżnicowane ? od oceny użytkowania zlewni lub efektów zastosowanej metody do zaawansowanego programu ekohydrologicznego (zbiorniki ?Arturówek? w Łodzi) czy bardzo obszernego, łączącego metagenomikę i rozbudowane modele matematyczne, projektu realizowanego w Zbiorniku Goczałkowickim.

Kolejna Konferencja z tego cyklu odbędzie się za dwa lata.

(rw)

Tytuł od redakcji