Zarządzanie składowiskiem gminnym i fundusz rekultywacyjny
Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21) wprowadziła wiele nowych obowiązków, adresowanych do różnych podmiotów. Dla niektórych wymogów ustanowiono okresy przejściowe, umożliwiające ich wdrożenie. Dotyczy to także zagadnień związanych ze składowaniem odpadów.
W tym zakresie warto zwrócić uwagę na dwie kwestie, bowiem przepisy ich dotyczące są nieprecyzyjne. Tym samym budzą one wątpliwości co do podmiotowego zakresu ich obowiązywania, a terminy wdrożenia niebawem nadejdą bądź nawet już minęły (np. w przypadku obowiązku utworzenia funduszu rekultywacyjnego).
Kto nie może zarządzać?
W kwestii administrowania składowiskami pewne wątpliwości budzą postanowienia zawarte w art. 136 ustawy o odpadach. Przepis ten bowiem zakłada, że zarządzającym gminnym składowiskiem odpadów nie może być jednostka sektora finansów publicznych. W konsekwencji gmina posiadająca tak zarządzany obiekt powinna albo utworzyć podmiot niebędący taką jednostką w celu prowadzenia gminnego składowiska odpadów, albo powierzyć wykonywanie praw i obowiązków zarządzającego podmiotowi niebędącemu jednostką sektora finansów publicznych, opierając się w tych działaniach na zasadach określonych w Ustawie z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (DzU z 2011 r. nr 45, poz. 236, z późn. zm.). Zgodnie zaś z przepisami przejściowymi (art. 243 ustawy o odpadach), takie działania samorząd powinien przeprowadzić w ciągu roku od wejś...