Systemy suszenia VADEB?
Z Henkiem Bakker, Sales & Service Manager w przedsiębiorstwie VANDENBROEK, rozmawia Maciej Ochman, Managing Director z firmy EQUIPO.
Od kiedy VADEB? jest obecny na światowym rynku oraz czego w tym czasie dokonał?
Od dnia wynalezienia systemu VADEB? MPS w 1948 r. Vandenbroek International dostarczył ponad 600 instalacji używanych na całym Świecie do suszenia właściwie każdego rodzaju mokrego materiału. Konwekcyjny system suszenia VADEB? zapewnia wysoką efektywność procesu, natomiast solidnie wykonane urządzenia gwarantują długą żywotność. Cechą wyróżniającą naszą firmę na tle innych jest fakt, że zarówno w przypadku tworzenia indywidualnych suszarni, jak i kompletnych rozwiązań na dużą skalę, VDB koncentruje się na specyfice materiału, który będzie suszony,
a w związku z tym do każdego projektu podchodzimy indywidualnie.
Konwekcyjne systemy suszenia VADEB? rekomendujemy jako rozwiązanie dla wszelkich instalacji, w których materiał musi być obrabiany w ciągłym strumieniu, bez uszkodzenia jego struktury i bez przegrzewania.
VADEB?, konstruując swoje rozwiązania w zakresie technologii termokinetycznej, uzyskał doskonałą równowagę pomiędzy aerodynamiką procesu a transferem ciepła. Nie ma znaczenia to, jakie źródło ciepła jest dostępne ? paliwo stałe konwencjonalne, biomasa czy ciepło odpadowe z rozwiniętą technologią termokinetyczną ? VADEB? stworzył najlepszy system cieplny, zapewniający najwyższą efektywność suszenia.
W Polsce obecnie wiele uwagi poświęca się możliwości pozyskiwania energii z odpadów. Czy Państwa firma oferuje także rozwiązania w tym zakresie?
Z powodu ciągle zmieniających się ustaw oraz w konsekwencji zwiększającego się zapotrzebowania na paliwo alternatywne na całym Świecie wprowadzane są nowe rozwiązania w zakresie mechanicznego oraz biologicznego przetwarzania odpadów. Paliwo z odpadów ? RDF ? jest zasobem alternatywnym, produkowanym w ramach procesów rozdrabniania, sortowania oraz dehydratacji (odwadniania) lekkiej frakcji MSW (stała frakcja). Celem tej koncepcji jest uzyskanie wysokokalorycznego oraz stabilnego materiału. Paliwo RDF może zastąpić węgiel kamienny w wielu branżach (w elektrowniach i cementowniach).
Pierwszym krokiem w podstawowym procesie produkcji RDF jest sortowanie MSW. Mechaniczna separacja odpadów na wysoko oraz niskokaloryczną frakcję to proces, który obejmuje rozdrabnianie wstępne, przesiewanie oraz klasyfikację materiału wraz z oddzieleniem metali. W wyniku tych procesów powstaje wysokokaloryczna frakcja lekka o dość dużej zawartości wilgoci.
Drugi krok to suszenie paliw RDF. Wilgotny produkt umieszczany jest w obracającym się bębnie i suszony za pomocą wcześniej podgrzanego powietrza. Źródłem ciepła może być biogaz, biopaliwo, paliwo konwencjonalne lub ciepło odpadowe. Ciepło jest dostarczane do obracającego się bębna w sposób bezpośredni bądź pośredni (przez wymienniki ciepła). Temperatura powietrza mieści się w zakresie 230-300°C. Termokinetyczną technologię VADEB? charakteryzuje turbulentny sposób suszenia materiałów w gorącym strumieniu powietrza. Taki system suszenia zapewnia wielowymiarowe, spiralne przejście powietrza przez bęben obrotowy, nazwany systemem MPS. W procesie otrzymujemy suchy produkt o zawartości wilgoci w granicach 10-2)%. Powietrze procesowe może być oczyszczone z pyłu przez cyklony lub filtry. Wilgoć można zredukować w skraplaczach lub kondensatorach, natomiast odory mogą zostać usunięte w procesie chemicznym przez biofiltry bądź poprzez termiczne dopalacze regeneracyjne (RTO).
Termokinetyczna technologia pozwala systemowi VADEB? stworzyć termalnie skuteczną instalację dla systemu suszącego. W rezultacie paliwa alternatywne mogą być produkowane przy niskim nakładzie kosztów z zachowaniem odpowiedniej jakości. Systemy suszenia RDF VADEB? są dostępne jako bębnowe lub taśmowe suszarnie o wydajności do 30 000 litrów odparowanej wody na godzinę.
Oferujecie Państwo dwa systemy suszenia: bezpośredni i pośredni. Proszę o krótkie scharakteryzowanie każdego z nich.
VADEB DDD to system bezpośredniego suszenia produktu, który odznacza się tym, że produkt jest podgrzewany bezpośrednio. Gorące powietrze wpływa bezpośrednio do obracającego się bębna. Powietrze jest podgrzewane w piecu na paliwa stałe konwencjonalne, biopaliwa lub spaliny bezpośrednio podawane z silnika bądź turbiny. System DDD wykazuje się dużą elastycznością w zakresie temperatur na wlocie do suszarni. Dzięki recyrkulacji części powietrza procesowego w suszarni efektywność urządzenia zostaje zwiększona, natomiast ilość ciepła odpowiednio redukuje się.
Z kolei VADEB IDD to system pośredniego suszenia charakteryzuje się tym, że powietrze procesowe jest podgrzewane pośrednio przy użyciu wymienników ciepła. Z tego powodu recyrkulacja powietrza procesowego utrzymuje się na poziomie 95%, co wpływa na niższą konsumpcję energii. Pośredni sposób transferu ciepła sprawia, że suszarnie IDD są odpowiednie dla systemów, w których dostępne jest ciepło odpadowe w postaci pary lub ciepło pochodzące z silników bądź turbin.
Na koniec proszę o wymienienie najważniejszych spośród Państwa instalacji referencyjnych.
Vandenbroek posiada swoje instalacje w Niemczech ? trzy z nich usytuowane są w okolicy Berlina, a jedna w pobliżu granicy z Holandią, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii.
W Polsce zainstalowano suszarnię do RDF w Cemex Chełm w 2013 r. o wydajności 25-35 ton mokrego produktu na godzinę.
Rodzaje produktów, które mogą być poddawane procesowi suszenia Suszenie w rolnictwie:
Produkt końcowy: pelety, bele.
Produkt końcowy: twarda frakcja, granulat 2-4 mm.
Produkt końcowy: pelety lub brykiety.
Produkt końcowy: pelety lub materiał sypki. |
EQUIPO
ul. Karolewska 38/40
90-561 Łódź
tel.: 0048 42 235 28 33
fax: 0048 42 235 28 24
[email protected]
www.equipo-solutions.pl