Przed nami Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2013. Dla wielu uczestników konkursów organizowanych przez firmę Abrys i redakcję ?Przeglądu Komunalnego? najważniejszy będzie pierwszy dzień wydarzenia ? odbędzie się wówczas Finał XIV edycji Konkursu ?Przeglądu Komunalnego? o Puchar Recyklingu oraz Gala Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON.

Podczas Finału poznamy laureatów statuetek i wyróżnień w poszczególnych kategoriach Konkursu o Puchar Recyklingu, a także zdobywców dodatkowych nagród finansowych, ufundowanych przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Kielc, Olsztyna, Poznania, Torunia oraz Zielonej Góry. Wręczymy też nagrody od sponsorów: firmy ?Starpack? (10 tys. worków do segregacji odpadów) oraz spółki ?Wichary Technologies? (wyjazd technologiczny). Dodatkowo będziemy gościć autorów najlepszych prac magisterskich zgłoszonych w konkursie organizowanym przez organizację odzysku Rekopol w ramach projektu ?Segreguj odpady ? to się opłaca?, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystko to odbędzie się 7 października br. w pawilonie nr 10 na terenie MTP.

Aż dwa Tygrysy!

Finał będzie zarazem pierwszą odsłoną tegorocznego rozstrzygnięcia Konkursu. Druga będzie czekała na zebranych gości podczas uroczystej Gali w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkają się tutaj ?najlepsi z najlepszych? ? czterej zdobywcy Pucharów Recyklingu oraz dwóch laureatów tytułu ?Tygrysa Recyklingu? (po raz pierwszy w historii Konkursu Kapituła przyznała aż dwa takie tytuły w jednym roku!). Ponadto nagrody odbiorą zwycięzcy innych prestiżowych konkursów: ?Ekoodpowiedzialni w biznesie?, ?Promotor Energetyki Odnawialnej?, ?Nagroda Pracy Organicznej w Ochronie Środowiska im. Wojciecha Dutki? oraz ?Dyrektor Roku? (ten ostatni organizowany jest wspólnie z Krajowym Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast).

Redakcja ?Przeglądu Komunalnego? zna już wyniki i wie, kto zakończy pierwszy dzień Targów POLEKO z uśmiechem na twarzy i powiększonym o nagrodę finansową budżetem swojej firmy. Jednak o szczegółowych wynikach tegorocznych konkursów będziemy mogli poinformować Czytelników dopiero po uroczystościach finałowych, a więc w kolejnym, listopadowym numerze miesięcznika oraz w specjalnym dodatku konkursowym, który ukaże się wraz z wydaniem grudniowym. Z pewnością opublikowane w nich zostaną cenne informacje o czekających Konkurs o Puchar Recyklingu zmianach. Częściowe plany zmian, co do których decyzję podejmować będą partnerzy konkursu 8 października br. na Targach POLEKO, prezentujemy jednak już dziś.

Nowe grono uczestników

W związku z wprowadzeniem nowej ustawy regulującej gospodarkę odpadami komunalnymi w gminach dużą rolę zaczęły odgrywać regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK-i). Jedną z kategorii konkursu jest ?Lider Sortowania?, w którą RIPOK-i idealnie się wpisują. Oceniamy w niej masę przyjętych w danym okresie odpadów oraz ilość, którą po wysortowaniu udało się przekazać do recyklingu, uwzględniając przy tym takie czynniki jak teren, na którym odbywała się zbiórka, rodzaj trafiających do sortowni odpadów (pochodzące ze zbiórki selektywnej czy zmieszane), masę zebranych odpadów na jednego mieszkańca oraz liczbę frakcji odpadów, możliwych do przetworzenia, jaką udało się otrzymać. Z pewnością na podstawie tych i kilku innych danych będziemy w stanie ocenić funkcjonowanie poszczególnych RIPOK-ów.

Nowym-starym odbiorcą Konkursu staną się także gminy. Starym, bo w ciągu ostatnich 14 lat sporo samorządów brało udział w tej inicjatywie, startując przede wszystkim w kategoriach, w których działania dotyczące selektywnej zbiórki odpadów były mocno związane z edukacją ekologiczną prowadzoną wśród mieszkańców. A nowym, bo od 1 lipca br. ich rola w gospodarowaniu odpadami komunalnymi istotnie się zmieniła. Tym samym wszystkie gminy zostały objęte obowiązkiem wdrażania systemu selektywnej zbiórki odpadów. Dla Konkursu oznacza to tyle, iż obok dotychczasowej, najliczniejszej grupy uczestników ? zakładów komunalnych ? stanie druga, równie liczna, a może i większa ? gminy. Tu również największy nacisk w ocenie wniosków komisje konkursowe kładą na osiągnięte wyniki zbiórki. W obliczu nowych przepisów bardzo ważnym kryterium oceny stanie się skuteczne i odpowiedzialne wdrożenie nowego systemu.

Oprócz planowanych zmian dla odbiorców Konkursu szykuje się także sporo nowości w kryteriach oceny w poszczególnych kategoriach. Przyszłoroczna, XV edycja będzie też wyjątkowa ze względu na zestawienie w rocznym cyklu oceny dwóch różnych systemów ? tego, który obowiązywał od 1 stycznia do 31 czerwca 2013 r., oraz tego, który funkcjonuje od 1 lipca 2013 r. Przed organizatorami oraz partnerami Konkursu stoi więc nie lada zadanie stworzenia nowej formuły, która będzie potrafiła obiektywnie odzwierciedlić działania w zakresie selektywnej zbiórki odpadów w skali kraju w 2013 r.

Nie będzie to łatwe zadanie, stąd postanowiliśmy poprosić o głosy Czytelników, którzy są bezpośrednimi odbiorcami Konkursu o Puchar Recyklingu. Z chęcią skorzystamy z Państwa obserwacji wynikających z praktycznego wdrażania nowego systemu. Mogą się Państwo podzielić z nami swoimi uwagami i spostrzeżeniami, na co warto zwrócić uwagę w ocenie prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów w gminach, tak by przyszłoroczna edycja Konkursu nie tylko dała obraz twardych statystyk masy zebranych odpadów, ale także stała się narzędziem do zobrazowania całego procesu przemian na gruncie selektywnej zbiórki odpadów, jaki zachodzi w naszym kraju. Uwagi i sugestie można zgłaszać pod nr telefonu: 0-61 655 81 08, mailowo: [email protected] lub pocztą tradycyjną na adres redakcji ?Przeglądu Komunalnego?.

Agata Jasińska, koordynator konkursu

W teatralnej oprawie

O kulturalną oprawę Finału Konkursu ?Przeglądu Komunalnego? o Puchar Recyklingu zadbają aktorzy z Teatru Bez Vat, którzy zaprezentują cztery etiudy ekologiczne. Dzięki nim goście będą mogli wcielić się w role elektrowni i zagłosować na ekologiczne przykłady zachowań polskich rodzin. Zobaczą też, z jak dużej liczby elektronicznych sprzętów korzysta współczesny człowiek oraz w jaki sposób może zostać zanieczyszczone środowisko ? a wszystko w przystępnym, kabaretowym wydaniu.