Zasadniczą częścią każdego systemu zaopatrzenia w wodę jest istniejąca infrastruktura.

Bardzo istotne są też działania mające na celu oszacowanie perspektywicznych potrzeb w zakresie zużycia wody, a tym samym ewentualna rozbudowa i modernizacja funkcjonującej już infrastruktury wodociągowej. Zadania te wynikają z priorytetu, którym jest maksymalizacja poziomu usług przy jednoczesnej redukcji kosztów.

System zaopatrzenia w wodę funkcjonujący w Tucson (Arizona, USA) składa się z dwóch podsystemów: zaopatrzenia w wodę zdatną do picia i zaopatrywania w wodę niezdatną do spożycia. Mimo że są to fizycznie oddzielne i odmienne systemy, oba dostarczają do konsumentów wodę z miejsc poboru (wody podziemne, woda pochodząca z rzeki Kolorado), zlokalizowanych na wzniesieniach. Systemy wodociągowe Tucson składają się ze złożonej sieci rur, pomp, zbiorników i zaworów, funkcjonujących pod nadzorem rozbudowanego systemu zautomatyzowanej kontroli.

System wody zdatnej do picia

System wody zdatnej do spożycia funkcjonujący w Tucson jest zaprojektowany i zautomatyzowany w ten sposób, że gdy przestrzenny rozkład zaplanowanego popytu na wodę wymusi ulepszenia systemu dystrybucji wody i jego rozbudowę, możliwe będzie dostarczenie wody tam, gdzie wystąpi na nią zapotrzebowanie w przyszłych latach.

Aby osiągnąć założony cel, system ten musi spełniać takie wymagania, jak: utrzymanie odpowiedniego ciśnienia dostaw...