Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Poznaniu jako regionalna instytucja finansowania ochrony środowiska wspiera działania samorządów, które, zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przejęły władztwo nad odpadami i zostały zobowiązane do tworzenia systemów ich zagospodarowania. Finansowanie zadań w tym zakresie odbywa się na podstawie Listy Przedsięwzięć Priorytetowych i jest uwzględnione w jej punkcie C pn. ?Ochrona powierzchni ziemi i zagospodarowanie odpadów zgodnie z Planami Gospodarki Odpadami?.

W ramach pomocy pożyczkowej finansowane są takie zadania, jak m.in. budowa zakładów przetwarzania odpadów, modernizacja składowisk, organizacja systemów zbiórki, odzysku i recyklingu odpadów oraz odzysku energetycznego, jak również instalacji utylizacji odpadów. Oczywiście przedsięwzięcia te muszą być ujęte w wojewódzkim planie gospodarki odpadami. Z kolei w ramach pomocy dotacyjnej WFOŚiGW w Poznaniu wspiera działania związane z edukacją w zakresie gospodarki odpadami, takie jak m.in. materiały edukacyjne, doposażenie centrów edukacji ekologicznej, wydawnictwa oraz zadania związane z usuwaniem azbestu.

Oprócz dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych przez banki, nową formą pomocy ze strony Funduszu są dopłaty do kapitału pożyczki dla przedsiębiorców na inwestycje z zakresu gospodarki odpadami (m.in. na budowę stacji demontażu pojazdów wycofanyc...