Poszukiwanie motywacji do segregacji i recyklingu
Poszukując przyczyn wciąż niskiego zaangażowania mieszkańców miast i wsi w domową segregację odpadów komunalnych, warto czasem uciec się do wiedzy z dziedziny psychologii lub do? treści kryminałów.
To w poczytnych kryminałach dzielny komisarz zaczyna dochodzenie od poszukiwania motywów zbrodni. W edukacji również warto szukać odpowiedzi na pytanie o to, co stanowi psychologiczny motyw ?przestępstwa? wobec środowiska, jakim jest zaniechanie segregacji. Równie istotne jest odkrycie tego, co najczęściej motywuje ludzi do dobrych zachowań służących recyklingowi. Obserwacje wynikające z różnych samorządowych spotkań z mieszkańcami, rozmowy z sąsiadami oraz analiza opinii wyrażanych w telewizyjnych wywiadach i prasowych artykułach pozwalają stwierdzić, co najczęściej demotywuje, a co motywuje do segregacji odpadów komunalnych.
Źródła demotywacji
Najczęstszym zjawiskiem (a może raczej wymówką?) zniechęcającym do segregacji jest poczucie? braku sensu. Powszechnie wyraża się to w słowach: ?Ja segreguję, a i tak wszystko trafia do jednej śmieciarki?. Kolejny powód to brak widocznych korzyści ? bo czy dzięki segregacji odpadów butelki, papier itd. są tańsze? Do tego dochodzi chaos informacyjny ? zdarza się, że w telewizji jednego dnia emitowane są trzy programy poświecone segregacji ? każdy lansujący podział odpadów na inne kategorie. Dla wielu obywateli odstraszający jest również brak miejsca i czasu: ?Kto ma mi...