Technologie odzysku oferowane przez EQUIPO
Powstaniu firmy EQUIPO przyświecała m.in. idea stworzenia na polskim rynku przedsiębiorstwa, które poprzez rzetelny dobór zagranicznych partnerów stanie się marką dostarczającą poszczególne elementy/rozwiązania ciągów technologicznych oraz kompleksowe rozwiązania w zakresie przetwarzania odpadów komunalnych.
W tym celu prześledziliśmy wszystkie procesy, jakim są poddawane odpady, w wyniku czego zyskaliśmy wiedzę na temat potrzeb naszych Klientów. Pragnęliśmy stać się firmą, która przy budowie bądź rozbudowie zakładu przetwarzania odpadów komunalnych będzie mogła być dostawcą poszczególnych maszyn i urządzeń, a także kompleksowej technologii a zatem co jest sednem przetwarzania odpadów?
Minimalizacja składowania odpadów przy jednoczesnej maksymalizacji odzysku surowców.
Takie działania związane są nie tylko z przestrzeganiem przepisów prawa oraz wywiązywaniem się przez nasz Kraj z wymagań unijnych ale także z ekologicznym i logicznym myśleniem i postępowaniem. To ekologiczne myślenie winno iść w parze z podniesieniem stawek za składowanie odpadów aby do odzysku zmusić także tych, którzy ekologicznego myślenia nie mają. Kolejnym istotnym aspektem jest, aby odzysk surowcowy był ekonomicznie uzasadniony.
Przebieg procesu
Przetwarzanie odpadów komunalnych, a szczególnie tych zmieszanych, zaczyna się w sortowni, czyli w tzw. części mechanicznej typowego zakładu zagospodarowania odpadów (obecnie RIPOK). Sita, kabiny sortownicze i separatory w pierwszej kolejności mają zapewnić wysoki odzysk odpadów, które potem kierowane są do recyklingu.
Strumień odpadów komunalnych zmieszanych ma charakter niejednorodny
i sezonowy, dlatego trudno go zagospodarować w 100-procentach.
Procesy odzysku i recyklingu poszczególnych frakcji:
- odzysk frakcji energetycznej ? obecnie frakcja ta może być kierowana do składowania, jednakże od 1 stycznia 2016 r. trzeba będzie pomyśleć o innej metodzie zagospodarowania tego strumienia. Już teraz dużo zakładów odzyskuje tę frakcję, aby np. oszczędzać pojemność kwater składowych, a przede wszystkim, by odzyskać odpad i wykorzystać go energetycznie,
- odzysk surowcowy ? najistotniejszy odzysk z uwagi na zyski płynące ze sprzedaży oraz ze względu na wymagania prawne,
- recykling organiczny ? recykling frakcji organicznej, np. odpadów zielonych, które po procesie kompostowania mogą stać się produktem (posiadającym certyfikat),
- odzysk stabilizatu ? stabilizat po przesianiu na sicie o oczku 20 mm rozdziela się na dwie frakcje, przy czym frakcja podsitowa staje się kompostem niespełniającym wymagań (19 05 03), który można odzyskać, wykorzystując go do celów rekultywacyjnych (okrywa biologiczna).
Dobór odpowiedniego parku maszyn w zakładzie przetwarzania odpadów komunalnych jest uzależniony od przyjętej strategii odzysku i przetwarzania strumienia odpadów, dlatego też do każdego projektu podchodzimy indywidualnie.
Urządzenia
Jednym z oferowanych przez nas urządzeń jest bagopener, czyli otwieracz do worków, stosowany na początku linii sortowniczej. Oferujemy otwieracz do worków firmy BOA. Jego zaletą jest prostota, idąca w parze z efektywnością. Za doprowadzanie materiału, do urządzenia odpowiadają przenośnik, ruchoma podłoga bądź ładowarka.
Proponujemy przenośniki od dwóch naszych dostawców, czyli firm VECOPLAN oraz BOA.
Uwolniona zawartość worków może zostać przetransportowana do sita kaskadowego (wytwarzanego przez firmę VECOPLAN), które pełni funkcję sita do separacji frakcji 80 mm z odpadów komunalnych. Zazwyczaj materiał wejściowy posiada rozmiary do 300 mm, przy czym gęstość nasypowa to ok. 350 kg/m3. Wydajności urządzenia są różne, w zależności od planowanej wydajności instalacji, ale wartość uśredniona to 6 t/h. Panele sita to konstrukcja żaluzjowa ułożona kaskadowo, aby zminimalizować ilość otworów nieprzelotowych. Sita wykonane z kratownicy pozwalają na łatwe rozłożenie materiału na całej ich powierzchni.
Większość zakładów komunalnych nie mogłaby funkcjonować bez rozdrabniaczy, wśród których wyróżniamy te wstępne oraz końcowe, ich producentem jest firma VECOPLAN, zajmująca się tym już od 1969 r.
Ostatnim elementem linii technologicznej jest prasa belująca. Wybierając produkt firmy BOA, nasi Klienci stają się posiadaczami najbardziej rentownej maszyny spośród obecnie oferowanych na rynku. Charakterystyka materiału poddawanego belowaniu w zakładach komunalnych wymaga od prasy: dużej odporności na ścieranie, radzenie sobie z materiałami mokrymi i zanieczyszczonymi. W przypadku belowania tworzyw sztucznych należy wziąć pod uwagę ekspansywny charakter materiału wsadowego.
EQUIPO reprezentuje także firmę GORE, oferującą kompletne rozwiązania dla zagospodarowania różnych strumieni odpadów biodegradowalnych, w tym zielonych, selektywnie zebranych u źródła oraz wytworzonych w procesie mechanicznego przetwarzania odpadów komunalnych.
Wodoszczelne i oddychające membrany zapewniają efektywną stabilizację. Membrana chroni przykryty materiał przed wpływem warunków atmosferycznych i zapobiega procesowi rozkładu beztlenowego. Dzięki membranie zachodzi naturalny proces stabilizacji bez potrzeby zraszania złoża i budowy biofiltrów.
Wszystkie urządzenia pracujące w sortowni i logiczny ciąg technologiczny winny skutkować wysokim poziomem odzysku, co ma istotny wpływ na realizację zadań przez gminy w 2020 r., czyli na odzysk i recykling materiałowy/surowcowy.
A zatem przy wyborze maszyn i technologii powinniśmy kierować się ich efektywnością i wydajnością, ale też kosztami związanymi z ich eksploatacją. Wszystkie oferowane przez EQUIPO urządzenia zużywają o wiele mniej energii niż inne oferowane na polskim rynku maszyny.
Poza tym, producenci, z którymi współpracujemy, to firmy tworzące branżę gospodarki odpadami od lat, posiadające duże doświadczenie oraz referencje.
Agnieszka Spodzieja
Waste Department Director