Nowe spojrzenie
Obrady I Kongresu Gospodarki Przestrzennej, który odbył się 21 i 22 listopada br. w Poznaniu, upłynęły na konfrontowaniu wśród uczestników spotkania różnorodnych punktów widzenia w zakresie teorii, praktyki i prawa dotyczącego gospodarki przestrzennej.
Pierwszy dzień Kongresu, poświęcony pamięci zmarłego w ubiegłym roku prof. Michała Kuleszy, upłynął pod znakiem dyskusji o podstawowych problemach stosowania prawa, natomiast drugi dzień dotyczył spraw samorządów terytorialnych w aspekcie praktycznego tworzenia ładu przestrzennego. Udział w obradach wzięli wybitni specjaliści w zakresie prawa i gospodarki przestrzennej, m.in. prof. dr hab. Zygmunt Niewiadomski ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (pełniący funkcję przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego) i prof. dr hab. Leon Kieres z Uniwersytetu Wrocławskiego (sędzia Trybunału Konstytucyjnego). W gronie ekspertów nie zabrakło również przedstawicieli samorządów, architektów, urbanistów itd., którzy podzielili się swoimi doświadczeniami w zakresie stosowania przepisów prawa w zagospodarowywaniu różnego rodzaju terenów.
Inspiracje z Amsterdamu
Tematyka Kongresu obejmowała związki pomiędzy istnieniem przepisów a sprawnym funkcjonowaniem samorządów różnych szczebli oraz zagadnienia dotyczące prawnej ochrony krajobrazu jako wartości dla przyszłych pokoleń. Uczestnicy zjazdu szukali też odpowiedzi na pytanie o rolę aktów planistycznych w proces...