Nowa perspektywa dla środowiska
Nowa perspektywa dla środowiska
Rozpoczynająca się w Unii Europejskiej kolejna perspektywa finansowa na lata 2014-2020 stawia przed Polską kolejne wyzwania rozwojowe. Wiele z nich związanych jest bezpośrednio lub pośrednio z ochroną środowiska. W jakich programach i jakie kwoty przeznaczone zostaną na realizację postawionych nam celów?
Z budżetu unijnego wynegocjowano dla Polski środki w wysokości 82,5 mld euro w ramach polityki spójności, 42,4 mld na wspólną politykę rolną (z czego 8,6 mld euro na program rozwoju obszarów wiejskich), a dodatkowo dla różnych podmiotów z naszego kraju dostępne są środki w ramach programów zarządzanych bezpośrednio przez Komisję Europejską (np. LIFE).
Przyjaźni środowisku
Każde państwo samodzielnie planuje swój rozwój, jednakże jako członek Unii Europejskiej (UE) musi brać pod uwagę również zobowiązania oraz kierunki rozwoju wytyczane przez tę organizację. W wypadku korzystania z dodatkowych środków na rozwój, pochodzących z budżetu unijnego, państwa z nich korzystające muszą uwzględnić założenia strategiczne UE.
Ustalenie kwot dla danego kraju jest tylko jednym z elementów negocjacji. Podstawą do uruchomienia ich wydatkowania jest przygotowanie szeregu dokumentów unijnych i krajowych, których przyjęcie rozpoczyna proces realizacji wielu projektów. W latach 2014-2020 w Unii Europejskiej zmieniono sposób programowania, tj. ustalania wspomni...