Dynamiczny rozwój miast oraz przyrost powierzchni utwardzonych powodują narastające problemy z zagospodarowaniem wód deszczowych. Zwiększenie stopnia uszczelnienia terenu skutkuje zmniejszeniem efektywnej infiltracji do gruntu. W efekcie może to wpłynąć niekorzystnie na stan zasobów wód podziemnych, stanowiących często podstawowe źródło zaopatrzenia w wodę.

Podczas opadów atmosferycznych na obszarach rolnych i leśnych najczęściej większość wody wsiąka w ziemię i powoli przedostaje się do wód gruntowych. Jedynie ok. 20% spływa po powierzchni bezpośrednio do cieków wodnych. Z kolei na terenach uszczelnionych szybko dochodzi do odpływu wód opadowych ? szacuje się, że ok. 80% dopływa do kanałów i cieków wodnych. Odwrócenie tych proporcji i nieracjonalne gospodarowanie wodami opadowymi prowadzi do podtopień, a w skrajnych przypadkach ? do powodzi.

Postępujące globalne ocieplenie powoduje wzrost częstotliwości występowania niecodziennych zjawisk pogodowych. W Polsce w ostatnim czterdziestoleciu wzrosła częstość występowania takich zjawisk ? głównie susz i opadów nawalnych. Zwiększająca się liczba ekstremalnych opadów dodatkowo pogarsza sytuację na terenach zurbanizowanych, na których rozwój i modernizacja systemów odprowadzających wody opadowe często nie nadąża za przyrostem wielkości powierzchni utwardzonej.

Problemy z odprowadzaniem wód deszczowych w miastach spowodowały ewolucję podejścia do ochrony p...