Mikoryzy na terenach zurbanizowanych
Różnorodna i wielopłaszczyznowa aktywność człowieka, a w tym rozwój budownictwa, przemysłu i transportu, sprzyja postępującej degradacji środowiska przyrodniczego, a w konsekwencji utrudnia egzystencję roślin. Aby poprawić zarówno żywotność lub zdrowotność roślin, jak i samą strukturę podłoża, wprowadza się tzw. sztuczną mikoryzację.
Dla roślin niebezpieczne jest zwłaszcza stale zwiększające się skażenie gleby metalami ciężkimi, którego główną przyczynę stanowi rozwój motoryzacji, na glebach jałowych, pozbawionych naturalnej mikroflory glebowej, będących pozostałościami terenów porolnych. W obu przypadkach warunki egzystencji roślin są bardzo utrudnione. Wydawałoby się, że pomimo lepszego dostępu do światła i większej przestrzeni do życia, rośliny rosnące na tych obszarach powinny charakteryzować się dużo większą dynamiką wzrostu i rozwoju. W rzeczywistości sytuacja jest odwrotna. Problem ten wynika z braku mikoryzy, co zasadniczo ogranicza wzrost i rozwój roślin na wspomnianych terenach.
Obligatoryjny charakter
Zależności mutualistyczne, określane mianem mikoryzy, są w przyrodzie zjawiskiem bardzo powszechnym. Można nawet rzec, że mikoryza w świecie roślin to reguła, natomiast jej brak stanowi wyjątek. Zdolności symbiotyczne wykazują w zasadzie wszystkie rośliny, z wyjątkiem wodnych. W dos...