Odpad wydobywczy a produkt uboczny
W wyniku przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę Dyrektywy 2008/98/WE o odpadach, konieczne stało się dokonanie implementacji uregulowań europejskich do prawa polskiego, co nastąpiło w znowelizowanej ustawie o odpadach, przyjętej 14 grudnia 2012 r.
Nowe regulacje prawne są o tyle interesujące, że przy umiejętnym ich zastosowaniu mogą prowadzić nie tylko do znacznych oszczędności finansowych, a nawet do powstania przychodu, stwarzają bowiem m.in. możliwość formalnej redukcji ilości wytwarzanych odpadów, i to bez ponoszenia dodatkowych kosztów.
Korzyścią z zastosowania nowych regulacji prawnych jest zarówno wyłączenie pewnych substancji z ewidencji odpadów, jak również z ograniczeń czasowych dotyczących zarówno składowania oraz magazynowania odpadów, jak i ich transportu. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu do polskiego systemu prawnego dwóch nowych instytucji ? ?produktu ubocznego? oraz ?utraty statusu odpadu?, przy czym obie mają zastosowanie do odpadów wydobywczych.
W tym kontekście zauważyć należy, iż tematykę dotyczącą odpadów wydobywczych (czyli odpadów pochodzących z poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania, przeróbki i magazynowania kopalin ze złóż) reguluje wprawdzie ustawa o odpadach wydobywczych, ale w sprawach dotyczących postępowania z odpadami wydobywczymi w zakresie nieuregulowanym w tejże ustawie stosuje się przepisy Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, z wyjątkiem działów II (magazynowanie odpadów) i V...