Zielona partyzantka
Zielona partyzantka, znana również jako ?guerrilla gardening?, to zjawisko które rozprzestrzeniło się na skalę światową i jest obecne m.in. także w Polsce.
To w latach 70. XX w. w Nowym Jorku nieformalna grupa kryjąca się pod nazwą Green Guerrilla postanowiła zmienić opuszczony parking w miejski ogród. Dziś teren ten posiada oficjalny status parku miejskiego i nosi nazwę głównej pomysłodawczyni całego projektu ? Liz Christy. Od tego czasu tysiące ludzi na całym świecie kontynuuje i rozwija nowojorski pomysł, tworząc swego rodzaju zielony ruch partyzancki.
Do jednych z najbardziej znanych i zorganizowanych zielonych partyzantek należą m.in. takie grupy jak Greenaid (Los Angeles) czy Garden in a night (Kopenhaga), choć liczba nieformalnych inicjatyw zazieleniających miasta na wszystkich kontynentach naszego globu jest dziś niezliczona.
Warto również zauważyć, iż na przestrzeni lat zielona partyzantka w dużym stopniu przeistoczyła się w zjawisko tzw. ogrodów społecznych. Ich cel jest podobny, aczkolwiek ma charakter bardziej zorganizowany oraz długofalowy. Ogrody społeczne służą nie tylko unaocznieniu pewnego problem i upiększać okolicę, ale mają także integrować lokalną społeczność, a czasami wręcz tworzyć samowystarczalne grupy, które uprawiają na własny użytek warzywa oraz owoce.
Czym jest zielona partyzantka?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to działanie nieformalne,...