Sądownictwo polubowne (arbitrażowe)
Postępowanie arbitrażowe powstało i odniosło sukces w państwach wysokorozwiniętych. W Polsce, niestety, stale brakuje szerszej promocji arbitrażu i zaufania wobec instytucji, która w wielu państwach doskonale się sprawdziła. Z takiej formy rozwiązywania sporów mogą też z powodzeniem korzystać samorządy.
Przez sąd polubowny należy rozumieć sąd niepaństwowy, powołany przez strony do rozstrzygnięcia ich sporu wyrokiem mającym moc prawną na równi z wyrokiem sądu państwowego1. Sąd polubowny jest również nazywany sądem arbitrażowym lub (skrótowo) arbitrażem. Stanowi on alternatywę wobec państwowej ochrony prawnej, zapewnianej przez sądy powszechne.
Istota sądownictwa polubownego
Ramy prawne funkcjonowania arbitrażu w przeważającej mierze określa zgodna wola stron. Sądownictwo polubowne jest regulowane również przez przepisy ustawy Kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.). Przepisy k.p.c. określają, które sprawy cywilne mogą zostać poddane pod rozstrzygnięcie sądów polubownych, oraz precyzują warunki, którym musi odpowiadać orzeczenie sądu arbitrażowego, aby mogło zostać zrównane z orzeczeniem sądu powszechnego ? państwowego. Regulacja w k.p.c. ogranicza się do najbardziej podstawowych ram postępowania przed sądem polubownym. Omawianą część k.p.c. charakteryzuje to, że ustawodawca stawia wobec postępowania arbitrażowego właściwie jeden zasadniczy wymóg ? równego traktowania stron sporu. W...