Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (u.c.p.g.), ledwie przyjęta przez ustawodawcę i podpisana przez prezydenta RP, zaraz po wejściu w życie spowodowała szereg perturbacji i problemów interpretacyjnych.

Na początek dotyczą one uchwał rad gmin (stanowiących prawo miejscowe z obowiązującym dla tego prawa sposobem postępowania) w sprawie ?opłaty śmieciowej?. Samorządy muszą mieć czas na analizę zmian i dopasowanie swojej polityki do zmienionego otoczenia prawnego. Przypominamy, że przeciągające się prace legislacyjne nad nowelizacją u.c.p.g. zmusiły wiele samorządów do wznowień postępowań przetargowych na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych (lub przynajmniej na odbiór), podpisania nowych umów z wykonawcami tych usług oraz do zmian zarówno gminnych regulaminów, jak i uchwał w sprawie opłat (w wielu gminach trwa ponowny okres ?doszczelniania systemu poboru i egzekucji opłat? poprzez zbieranie stosownych deklaracji opartych na dotychczasowym systemie). Stąd też ustawa nowelizująca u.c.p.g. wprowadziła okresy dostosowawcze.

Jaki model selektywnej zbiórki?

Wspomnieć należy, że obecna nowelizacja u.c.p.g. z założenia miała być tzw. małą nowelizacją, nastawioną przede wszystkim na wyeliminowanie niedoskonałości prawa o charakterze technicznym. Dalsza nowelizacja o szerszym zasięgu, tzw. systemowa, miała opierać się na rekomendacjach wypracowanych w specj...