Inwestycje celu publicznego
Zarówno przy określonych instytucjach związanych z prawnymi uwarunkowaniami planowania i zagospodarowania przestrzennego, jak i przy gospodarce nieruchomościami bardzo ważną, wręcz kluczową rolę odgrywają inwestycje celu publicznego.
Realizacja tych inwestycji bywa znacznie prostsza niż innych. Często też ich skutki są znacznie poważniejsze. W praktyce jednak problemem okazuje się zakwalifikowanie danej inwestycji jako inwestycji celu publicznego. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy z perspektywy jakiegoś organu dana inwestycja byłaby niepożądana.
Zakres celów
W art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami określono najważniejsze przykłady celów publicznych. Nie są to jednak wszystkie możliwości: cele publiczne bywają określane również w innych ustawach, np. ustawie Prawo wodne czy też ustawie o ochronie przyrody. Niemniej jednak w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami określono największy zakres celów publicznych. Wśród nich można wymienić m.in.:
- wydzielanie gruntów pod drogi publiczne i drogi wodne,
- budowę, utrzymanie oraz wykonywanie robót budowlanych dróg publicznych i dróg wodnych,
- budowę i utrzymywanie ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej,
- budowę i utrzymywanie obiektów i urządzeń służących ochronie środowisk...