Niebezpieczne kleszcze
Spośród stawonogów, które mogą pasożytować na człowieku, kleszcze (Ixodida) stanowią największe zagrożenie dla zdrowia. Zwierzęta te należą do gromady pajęczaków (Arachnida) i podgromady roztoczy (Acari). Zwierząt tych żyje na świecie aż ok. 860 gatunków, z czego w Polsce spotykanych jest tylko 19 jako gatunki rodzime oraz 11 okazjonalnie zawlekanych z innych regionów.
Większość z nich występuje jednak stosunkowo rzadko lub związana jest z określonymi gatunkami żywicieli, np. egzotycznymi gadami sprowadzanymi do ogrodów zoologicznych i hodowli amatorskich. Najliczniejsze i często zagrażające człowiekowi są dwa gatunki, które spotyka się nawet w centrach miast. Pierwszy z nich to obrzeżek gołębi (Argas reflexus), należący do rodziny Argasidae, czyli tak zwanych kleszczy miękkich. Drugi natomiast to pospolity na obszarze całej Polski i najczęściej ściągany z naszych psów i nas samych kleszcz pospolity (Ixodes ricinus) z rodziny Ixodidae, nazywanej kleszczami twardymi.
Biologia kleszczy
Kleszcze są ektopasożytami (pasożytami zewnętrznymi), żerującymi na ciele kręgowców i pożywiającymi się ich krwią. Jest to ich jedyny pokarm, zapewniający wszystkie konieczne do rozwoju i rozmnażania substancje odżywcze. Większość gatunków kleszczy jest pasożytami trójżywicielowymi. Związane jest to bezpośrednio z ich cyklem rozwojowym. Życie kleszcza rozpoczyna się...