Branża aluminium nabiera rozpędu
Branża aluminium nabiera rozpędu
Na świecie nastąpił 2,5-krotny wzrost produkcji aluminium pierwotnego w ciągu ostatnich 20 lat. Do 2013 r. wyprodukowano ok. 1,1 mld ton aluminium pierwotnego, przy czym 75% jest nadal w użyciu.
– Europa stała się nieoczekiwanym liderem globalnego ożywienia w branży aluminium i innych sektorach przemysłu ? zaznacza Ignacy Morawski ekonomista Biz Banku. Największy popyt na wyroby z aluminium pierwotnego i wtórnego obserwuje się w takich sektorach, jak transport, maszyny i urządzenia, opakowania oraz budownictwo. Dzięki recyklingowi przy produkcji z surowców wtórnych uzyskuje się 20-krotnie niższe zużycie energii niż w produkcji pierwotnej. Z roku na rok zwiększa się eksport aluminium i ta tendencja, wg ekspertów, już się nie zmieni.
Światowe trendy oraz wymogi ochrony środowiska narzucane przez Unię Europejską służą zmniejszeniu emisji CO2, a także promują gospodarkę zasobo- i energooszczędną. Standardy produkcji samochodów zakładają zmniejszanie ich wagi. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki wykorzystaniu aluminium. Prognozy z 2014 r. mówiły o coraz większej skali użycia tego surowca ? do budowy samochodu wykorzystuje się nawet 140 kg aluminium. Eksperci wskazują również na poprawę koniunktury w związku z rozpoczęciem inwestycji w zakresie wymiany mocno wyeksploatowanego parku maszynowego w Europie.
? Około 85% aluminium zużywa się do wytworzenia produktów o długim cyklu życia (20-50 lat) i można w łatwy sposób poddać je recyklingowi ? dowodzi Szymon Adamczyk, prezes Alumetalu. Podczas recyklingu zużycie energii jest 20-krotnie niższe niż w trakcie produkcji pierwotnej, dlatego Unia Europejska zastępuję aluminium pierwotne surowcem wtórnym. Jego odbiorcami są głównie przemysł motoryzacyjny, budowlany oraz opakowaniowy. Zapotrzebowanie na blachy konstrukcyjne będzie się zwiększać, a 75% aluminium pozostającego w obiegu nadaje się do odzyskania. Zdolności wytwórcze Alumetalu od 2011 r. wzrosły o prawie 80% ? do 165 tys. ton rocznie. Pod koniec przyszłego roku rozpocznie się produkcja w nowym zakładzie na Węgrzech, odznaczającym się zdolnościami produkcyjnymi na poziomie 60 tys. ton rocznie.
Zagadnienia dotyczące branży zajmującej się aluminium były poruszane 11 czerwca br. podczas konferencji ?Aluminium 2015. Biznes. Trendy. Technologie? na targach ITM Innowacje, Technologie, Maszyny w Poznaniu. Wydarzenie to zorganizował magazyn ?Nowa Stal?, a uczestniczyło w nim blisko 150 osób.
Katarzyna Błachowicz