Powrót do centrum
Co trzy lata jesienią odbywa się Kongres Urbanistyki Polskiej, organizowany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, Związek Miast Polskich oraz Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.
Gospodarzem tegorocznego, V Kongresu, który miał miejsce 9-11 września, było miasto Łódź, a tematem przewodnim ?Powrót do centrum?. Idea ta może być rozumiana dosłownie i w przenośni. Wracamy do centrum z naszymi zainteresowaniami i aktywnością po latach zaniechań. Władza centralistyczna paradoksalnie omijała centra, ogniskując rozwój na obrzeżnych osiedlach. Po transformacji uwierzono w ?niewidzialną rękę? rynku, który teoretycznie powinien sprzyjać rozwojowi stref handlowo-usługowych w centrach, jednak zaowocował przede wszystkim zmasowanym ?nadrozwojem? przedmieść. Ideą przewodnią debat urbanistycznych ostatnich lat stało się zapobieganie temu zjawisku, więc wątek ?powrotu do centrum? dobrze wpisuje się w te dyskusje.
Wielowymiarowe znaczenie
Powrót do centrów może złagodzić znamiona chaosu, charakteryzujące stan zagospodarowania polskiej przestrzeni. Spowodowany jest on w głównej mierze nieadekwatnym prawem regulującym funkcjonowanie gospodarki przestrzennej, w którym często źle rozumiana zasada prymatu prawa własności dominuje nad potrzebami wspólnoty. Wielowymiarowa (przestrzenna, środowiskowa, społeczna i gospodarcza) degradacja śródmieść i dzielnic staromiejskich wywołuje pogorszenie jakości życia mieszkańców...