Odpowiedzialne stosowanie toreb handlowych
W Unii Europejskiej w ostatnich latach roczne zużycie lekkich toreb handlowych z tworzyw polimerowych szacowano na 100 mld sztuk, a prognozy wskazują wzrost do 111 mld w 2020 r. Oznacza to, że przeciętny Europejczyk zużywa ok. 200 takich toreb w ciągu roku, a 89% to torby wykorzystywane jednorazowo, które po wykorzystaniu stają się odpadem. Czy można to zmienić?
Chociaż na rynku dostępne są grubsze torby, przeznaczone do wielokrotnego użytku, w wielu państwach członkowskich konsumenci nadal korzystają z jednorazowych, ponieważ otrzymują je bezpłatnie. Duże ilości tanich toreb są sprowadzane z Azji1. Zużyte torby handlowe zaśmiecają środowisko i pogłębiają powszechny problem odpadów w basenach wodnych, stwarzając zagrożenie dla ekosystemów wodnych na całym świecie. Ponadto nagromadzenie takich odpadów w środowisku wywiera wyraźnie negatywny wpływ na niektóre dziedziny gospodarki, takie jak turystyka2.
Jak ograniczać?
Z tego względu w kwietniu br. uchwalona została dyrektywa 2015/720/WE3, która zmieniła dyrektywę 94/62/WE4 w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Celem nowej dyrektywy jest znaczące ograniczenie zużycia lekkich toreb handlowych z tworzyw polimerowych. W UE do końca 2019 r. roczny poziom zużycia takich toreb nie może przekraczać 90 szt. na osobę, a do końca 2025 r. ? 40 szt. Jednocześnie kraje członkowskie mogą wprowadzać indywidualne instrumenty ...