Podobne zasady segregacji w gminach
Obecnie to gminy decydują o sposobie selektywnego zbierania odpadów na swoim terenie. Tymczasem w Ministerstwie Środowiska rozpoczęły się prace nad projektem założeń do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów oraz kiedy wymóg selektywnego zbierania uznaje się za spełniony.
Ministerstwo proponuje gminom zastosowanie na swoim terenie jednego z trzech modeli selektywnej zbiórki. Ponadto zwiększa liczbę rodzajów strumieni odpadów zbieranych selektywnie i jednocześnie nie zalicza do selektywnego zbierania odpadów zbiórki ?u źródła? w podziale dwupojemnikowym.
Idea standaryzacji systemu zbiórki selektywnej na obszarze całego kraju jest jak najbardziej słuszna, jednak proces dojścia do ogólnopolskiego standardu musi być procesem wieloletnim, dającym możliwość racjonalnego wydatkowania środków finansowych, pochodzących przecież od samorządów, mieszkańców gmin i niejednokrotnie ze środków UE.
Skutki rewolucji
W opinii Krajowej Izby Gospodarki Odpadami jest to zmiana rewolucyjna w obecnym stanie prawnym, gdyż żaden z obowiązujących przepisów ustawowych nie tworzy wprost po stronie mieszkańców obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny. Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadza jedynie po stronie gminy obowiązek ustanowienia systemu selektywnego zbierania odpadów czy wprowadzenia w regulaminie utrzymania czystości i porz...