Zielone składowiska
32,4 ha atrakcyjnych terenów zieleni to efekt realizowanego w woj. kujawsko-pomorskim projektu rekultywacji składowisk odpadów.
W wartym ponad 16 mln zł przedsięwzięciu, koordynowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, beneficjenta projektu, uczestniczyło 27 samorządów lokalnych i związek gmin.
Krok po kroku
W ramach projektu 29 składowiskom odpadów, zamkniętym z powodu niespełnienia wymogów ustawy o odpadach, przywrócono wartości przyrodnicze.
W efekcie realizacji przedsięwzięcia zredukowano do minimum negatywne oddziaływanie zdeponowanej masy odpadów na wody powierzchniowe i podziemne, gleby powietrze oraz florę i faunę. Pierwszy etap ? rekultywacja techniczna ? polegał na wyrównaniu i ukształtowaniu czaszy składowiska oraz przykryciu składowanych odpadów specjalnymi warstwami. Jako pierwszą ułożono warstwę wyrównawczą. Warstwa odgazowująca wraz z systemem odgazowania miała za zadanie w sposób bezpieczny zebrać i odprowadzić gaz składowiskowy migrujący z masy składowanych odpadów. Kolejna ? warstwa izolacyjna ? zapobiega przemywaniu złoża odpadów przez wody opadowe i zanieczyszczeniu gleb oraz wód gruntowych. Warstwa drenażowa odprowadza wody opadowe i roztopowe spływające z powierzchni składowiska. Warstwa mineralno-humusowa przykryła całość i jest podstawą rozwoju roślinności. Drugim etapem była rekultywacja biologiczna, która polegała na obsiewach i n...