Obowiązująca od 2013 r. ustawa o odpadach zmusiła do wydania na nowo niektórych dotychczas obowiązujących rozporządzeń.

Wynikiem tego było m.in. wspólnie opracowanie przez Ministerstwa: Gospodarki i Środowiska nowego aktu prawnego, określającego, na jakich zasadach możliwe będzie w Polsce składowanie odpadów.

I tak 16 września br. weszło w życie Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 16 lipca 2015 r. w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowiskach (dalej: rozporządzenie składowiskowe). Zastąpiło ono poprzednie rozporządzenie regulujące tę materię, czyli Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 8 stycznia 2013 r. w sprawie kryteriów oraz procedur dopuszczania odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu. Oba akty prawne to implementacja do prawa polskiego jednej z decyzji Komisji Europejskiej, w której w szczegółowy sposób wyznaczono kryteria, na podstawie których można składować odpady na różnych rodzajach składowisk. Co do zasady wymagania wynikające z decyzji zostały przeniesione do polskiego prawa wprost. Tam, gdzie przepisy UE na to pozwalały, a specyfika polskiego przemysłu tego wymagała, rozporządzenie składowiskowe złagodziło niektóre rozwiązania dotyczące wybranych rodzajów odpadów.

Realne wymagania?

Natomiast zupełnie oddzielną kwestią są nieprzewidziane wprost w przepisach UE, ale spełniające inne wymagania dotyczące gospodarki odpadami, kr...