Selektywna zbiórka odpadów komunalnych. Szykuje się rewolucja?
Dokładnie rok temu w Ministerstwie Środowiska powstały założenia do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów oraz kiedy wymóg selektywnego zbierania uznaje się za spełniony. Powołując się na art. 4a Ustawy z 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, resort postanowił zabrać się za pracę nad rozporządzeniem określającym szczegółowy sposób selektywnej zbiórki. Jesienią ubiegłego roku temat odżył, odbyły się pierwsze robocze spotkania w tej sprawie. Co nas czeka dalej?
Plany a rzeczywistość
Wskazany w założeniach cel był jasny ? ujednolicenie wymagań w zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych oraz uzyskania wymaganych poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku oraz ograniczenie masy odpadów komunalnych przekazywanych do składowania.
Ministerstwo wskazało w założeniach do rozporządzenia trzy preferowane modele selektywnego zbierania ?u źródła?, spośród których gmina mogłaby wybrać jeden. Przypomnijmy je:
- I model ? zbieranie w osobnych workach lub pojemnikach następujących frakcji odpadów komunalnych: papier, metal, tworzywa sztuczne (w tym opakowania wielomateriałowe), szkło,
- II model ? zbieranie w osobnych workach lub pojemnikach następujących frakcji odpadów komunalnych: papier, metal, tworzywa sztuczne (w tym opakowania...