Glifosat: Parlament Europejski podjął decyzję
Podczas kwietniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu posłowie rozpatrywali sprzeciw wobec projektu aktu wykonawczego Komisji Europejskiej na podstawie rozporządzenia nr 1107/2009, dotyczącego przedłużenia dopuszczenia do rynku dla produktów zawierających glifosat.
Wykorzystywany na masową skalę glifosat jest herbicydem o szerokim zastosowaniu m.in. na terenach zieleni miejskiej, w rolnictwie, leśnictwie oraz ogrodnictwie.
Szerokie zastosowanie
Odkryty i opatentowany na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez amerykański koncern Monsanto i sprzedawany przez niego w preparacie o nazwie Roundup, zdobył dużą popularność ze względu na łatwość stosowania, szeroki zakres działania oraz stosunkowo małą toksyczność (w porównaniu do ówcześnie dostępnych herbicydów). Warto podkreślić, że również w obecnych czasach jest on najczęściej stosowanym herbicydem w Stanach Zjednoczonych. Po wygaśnięciu patentów Monsanto na glifosat herbicydy oparte na tym środku zaczęło produkować wielu producentów, włączając w to największe firmy chemiczne zarówno w USA, jak i w całej Europie.
Zasada ostrożności
Środki ochrony roślin zawierające glifosat są dostępne na rynku od ponad 40 lat. Przez ten czas nie stwierdzono jednoznacznie, aby substancja ta w stężeniu przenikającym do chronionych przez nią roślin była szkodliwa dla zdrowia ludzkiego, mimo od czasu do czasu p...