Rozwój maszyn służących do wykonywania zabiegów utrzymania zieleni idzie w kierunku zapewnienia im możliwości realizacji tych wszystkich funkcji, które przypisane są terenom zieleni. Od ukształtowania terenu, warunków siedliskowych, wielkości powierzchni i funkcji, jaką spełnia zieleń, zależy to, jaką technikę i sprzęt do tego celu stosować.

Koszenie jest niewątpliwie najważniejszym zabiegiem z pielęgnacji terenów zieleni. Ma służyć uzyskaniu pozytywnego efektu zewnętrznego ? co sprowadza się wyłącznie do usuwania nadmiaru masy roślinnej ? a także ładnej i zdrowej murawy w długim okresie, co jest właściwym celem konserwacji terenów zieleni.

Tereny zieleni nie są formą jednolitą. Zależnie od przypisywanego im znaczenia musimy akceptować różny sposób ich traktowania. Ma to swoje następstwa w podejściu zarówno technicznym, jak i ekonomicznym. Zależnie od typu umownie zwanego ?trawnika? zabieg koszenia podlega różnym kryteriom. W gospodarce komunalnej, która najczęściej zajmuje się utrzymaniem zieleni na terenach zurbanizowanych, koszenie ma przede wszystkim funkcję estetyczną.

Jeszcze nie tak dawno dominującym zestawem w pielęgnacji terenów zieleni był ciągnik rolniczy z kosiarką rotacyjną. Wynikało to ze stosowania maszyn, które na dobrą sprawę realizowały tylko swoją funkcję na zasadzie: ?aby trawa nie była zbyt duża?. Pomijanych było wiele istotnych czynników mających znaczenie dla właściwej kondycji trawnika, a zatem równi...