Sortownie w gospodarce o obiegu zamkniętym
Pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, tzw. circular economy/zero waste, bez selektywnej zbiórki odpadów, edukacji, zaangażowania społeczeństwa i nowoczesnych oraz efektywnych sortowni pozostanie jedynie teorią.
Przyjęty przez Komisję Europejską 2 grudnia 2015 r. nowy pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym zakłada recykling 65% odpadów komunalnych oraz 75% odpadów opakowaniowych do 2030 r. Planuje się ograniczenie składowania odpadów komunalnych do maksymalnie 10% w 2030 r. Przewiduje się wprowadzenie zakazu składowania odpadów selektywnie zebranych oraz wprowadzenie szeregu instrumentów wspierających gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Determinuje to zastosowanie nowego podejścia do strategii zagospodarowania odpadów i traktowanie ich jako potencjalnych surowców a nie ,,bezwartościowych śmieci?. Odpady komunalne winny być postrzegane jako rezerwuar materiałów i surowców wtórnych do recyklingu, źródło energii w postaci paliw alternatywnych czy odpadów kuchennych (biogaz z fermentacji beztlenowej). Ważne jest także produkowanie opakowań przyjaznych dla recyklingu, niestety, nadal wytwarzane są opakowania PET z termokurczliwą etykietą z PVC, sprawiającą problemy podczas sortowania i recyklingu mechanicznego tej frakcji. Istnieją też trudności ze znalezieniem odbiorców na PET biały, a dodatkowo w segmencie opakowań wzrasta udział opakowań z oznaczeniem,,7 inne ?, które nie nadają się do recyklingu.
Ważne jest t...