Archeologiczny Ogród Zabaw
W ścisłym centrum Krakowa 3 stycznia br. zostały otwarte dwa place zabaw. W ich powstanie zaangażowani byli mieszkańcy, ?Gazeta Wyborcza? i Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Stworzono nawet profil na Facebooku ?Chcemy placu zabaw na Plantach?. W końcu sprawę przejął i doprowadził do końca Zarząd Zieleni Miejskiej.
Dlaczego zbudowanie placu zabaw na Plantach było takie trudne? To już temat na osobny artykuł. Jednak chyba nie ma sensu tego roztrząsać, skoro ostatecznie udało się projekt zrealizować. Z drugiej strony być może warto byłoby spojrzeć nieco szerzej na problematykę miast historycznych, które, chroniąc zabytkową strukturę, zapominają o tych, którzy w niej na co dzień mieszkają. Summa summarum place zabaw powstały. W tym numerze opowiemy o jednym z nich, a wywiad z twórcami drugiego będzie można przeczytać w wydaniu kwietniowym.
Poznać teren
Archeologiczny Ogród Zabaw powstał na terenie dawnego zakładu kamieniarskiego, mieszczącego się na tyłach ogrodu Muzeum Archeologicznego. Przez lata służył jako główna pracownia konserwatorska dla Krakowa, a potem jako zakład prywatny. Rok temu został wydzierżawiony przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie z przeznaczeniem na plac zabaw. Prace projektowe zostały powierzone pracowni k., a realizacja firmie AKG Architektura Krajobrazu. Od momentu podpisania umowy do dnia otwarcia placu zaba...