Mieszkańcy, przypadkowi przechodnie, turyści oraz stali bywalcy określonej przestrzeni stają się odbiorcami mniej lub bardziej udanych ?dzieł sztuki?.

Krajobraz miejski jest ubogacany i wciąż zmieniany w mikroskali przez mieszkańców danego miejsca, artystów ulicznych, artystów zapraszanych na plenery miejskie w celu uzewnętrznienia swych emocji i pozostawienia śladów w danym kontekście miejskiego otoczenia w postaci m.in. rzeźb, instalacji czy malowideł.

Twórczość artystyczną obserwowaną w krajobrazie miejskim można podzielić co najmniej na dwa rodzaje: działania przypadkowe, narzucone danej przestrzeni, nierzadko będące przejawem wandalizmu, i te zaplanowane, w ramach których mieszkańcy lub władze zarządzające daną przestrzenią podejmują decyzję o zaproszeniu twórcy, który we wskazanym miejscu tworzy lub umieszcza już gotowe dzieło.

Modyfikacje otoczenia widoczne są w skali mikro i makro. Transformacja krajobrazu w skali makro wiąże się ze zmianami (działania planistów, urbanistów, architektów, architektów krajobrazu) dotyczącymi wprowadzania nowych elementów (m.in. osiedli, infrastruktury drogowej, elementów zieleni) oraz z wymianą, wyburzaniem starszych, a także ze zmianami w ukształtowaniu powierzchni ziemi, a wszystko to w intensywny sposób wpływa na odbiór danej przestrzeni. Przekształcenie krajobrazu w skali mikro dotyczy najbliższego otoczenia każdego z nas. Na te zmiany mamy największy wpływ, często sami je wprowad...